Wawelskie arrasy motywem przewodnim w święta

W czasie zbliżającego się okresu świąteczno-noworocznego Kraków rozbłyśnie specjalnie stworzonymi ozdobami, nawiązującymi do wawelskich arrasów. Jeszcze w tym tygodniu – po wyroku Krajowej Izby Odwoławczej – podpiszemy umowę z wykonawcą dekoracji.

Wygraliśmy sprawę w Krajowej Izbie Odwoławczej i przygotowujemy się do podpisania umowy z wybraną w przetargu firmą Multidekor. Przystąpi ona do prac po podpisaniu umowy, większość ozdób pojawi się do 15 grudnia.

Koszt całości zamówienia to ok. 4,5 mln zł – za dekoracje miasta w tym i przyszłym roku.

Ustawienie i ozdobienie choinki na Rynku Głównym zostało zlecone poza przetargiem. Żywe drzewko już stoi. Będzie gotowe na targi bożonarodzeniowe. Uroczyste zapalenie światełek zaplanowano na sobotę, 27 listopada. Szczegóły tutaj.

Arrasy motywem przewodnim dekoracji

Motywem wiodącym krakowskiej dekoracji świątecznej i noworocznej w tym i przyszłym roku będą wzory inspirowane ikonografią arrasów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Dla zachowania spójności kolorystycznej projekt iluminacji będzie utrzymany w złotej i srebrnej kolorystyce, symbolicznie nawiązując do złotych i srebrnych nici, którymi brukselscy mistrzowie tkali arrasy.

Szczególnie arrasy krajobrazowo-zwierzęce, zwane werdiurami, przedstawiające bogactwo fauny i flory, obrazujące renesansowe zainteresowania przyrodą, są źródłem inspiracji rzeźb świetlnych, takich jak: jelenie, wielbłądy, żyrafy czy rajski ptak. Wkomponowane w place i ulice Starego Miasta będą tworzyły wielki teatr natury w przestrzeni.

Wywodzące się z tej samej serii arrasów motywy roślinne, w tym głównie liście akantu, uzupełniają projekt o dodatkowe motywy dekoracyjne na wszystkich elementach iluminacji: choinkach, girlandach nad ulicami, dekoracjach lamp oraz mostów. Całość projektu jest wzbogacona o cytaty fragmentów arrasów, autorstwa nieznanego artysty z kręgu antwerpskiego malarza Pietera Coecke van Aelsta.

Ważną częścią projektu dekoracji świetlnych są także elementy scenograficzne wywodzące się z serii arrasów herbowych oraz monogramowych. Na wzór okazałych portier monogramowych zostały włączone w projekt bogato zdobione ramy, które tworzą wraz z rzeźbami świetlnymi kompozycje przestrzenne.

Uzupełnieniem dekoracji są zaprojektowane bańki świetlne z motywami roślinnymi, zestaw zawieszek i drobnych elementów dekoracyjnych inspirowanych ornamentem zwanym groteską niderlandzką, oraz elementy architektoniczne nawiązujące do wawelskiego dziedzińca, z krużgankami arkadowymi, które prawdopodobnie zostaną usytuowane na Rynku Głównym w Krakowie.

Na Rynku – tak, jak w poprzednich latach – stanie żywe drzewo iglaste o wysokości co najmniej 15 metrów, ozdobione elementami nawiązującymi do liści akantu i migoczących „zawieszek”, wplatających się w oświetlenie pokrywające powierzchnię gałęzi. Drzewko zostanie zwieńczone przestrzenną gwiazdą w kolorze zimnym białym.

Prace koncepcyjne za ok. 23 tys. zł zrealizowała agencja Cooperativa Studio, we współpracy z miejskim plastykiem.

DRUKUJ
POBIERZ