Tydzień Zrównoważonego Transportu i Dzień bez Samochodu

Konkursy, warsztaty i akcja rozdawania sadzonek – to tylko wybrane atrakcje, które przygotował Kraków z okazji dwóch wydarzeń, które wpisały się już w kalendarz imprez miejskich. Po raz kolejny bowiem, Kraków weźmie udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu oraz w Europejskim Dniu bez Samochodu.

Pobierz program wydarzeń

Kampania i wydarzenia towarzyszące rozpoczynają się już jutro, czyli 16 września i potrwają do 22 września. W najbliższy czwartek i piątek, w dolnej części ronda Mogilskiego od godziny 11.00 aż do wyczerpania zapasów, mieszkańcy będą mogli odebrać sadzonki roślin ozdobnych. Również jutro w okolicach ronda Mogilskiego będzie można sprawdzić stan techniczny swojego roweru w ramach projektu „Handshake”. Rowerowa akcja zostanie powtórzona na alei Róż w sobotę, 18 września.

Hasło tegorocznej międzynarodowej kampanii to: „Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności”. Ma ona upamiętniać trudy jakie Europa i świat odczuły w czasie pandemii COVID-19 i stanowić także refleksję nad możliwościami zmian, które wynikają z tego bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego.

Natomiast slogan krakowskiej kampanii to „Jestem Eko w Krakowie – korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie”. Tym hasłem zachęcamy mieszkańców do utrzymywania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a jednocześnie do odkrywania piękna własnego miasta, regionu lub kraju, a także do tego, aby wybierając środek transportu, dbać o środowisko i zdrowie innych.

Punktem kulminacyjnym wszystkich wydarzeń jest obchodzony co roku, 22 września, Europejski Dzień bez Samochodu. W tym dniu mieszkańcy Krakowa, ale także turyści mogą bezpłatnie podróżować komunikacją miejską.

Zarówno Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejski Dzień bez Samochodu to inicjatywa Komisji Europejskiej – Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu. Jej celem jest promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmiana zachowań mieszkańców.

Kampania ma międzynarodowy zasięg i jest organizowana także w USA, krajach Ameryki Łacińskiej i Azji, m.in. w Indiach, Japonii czy Chinach.

Koordynatorem akcji w Krakowie jest Wydział Kształtowania Środowiska UMK, a w organizację wydarzeń podczas kampanii włączyły się m.in.: Wydział ds. Jakości Powietrza, Wydział Gospodarki Komunalnej, Straż Miejska Miasta Krakowa, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie, Komenda Miejska Policji w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie.

Atrakcje jakie zostały przewidziane  podczas tegorocznej kampanii  Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, organizowane są zgodnie z obostrzeniami prawnymi i wymaganiami sanitarnymi związanymi z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa.

DRUKUJ
POBIERZ