Renowacja Pomnika Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa zakończona

Zakończyliśmy prace budowlane w ramach renowacji Pomnika Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa. W przyszłym tygodniu zaplanowaliśmy odbiór. Zadanie uzyskało dofinansowanie w ramach programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku –„Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024”.

Nasze prace polegały m.in. na:

  • odczyszczeniu ramion pomnika, usunięcie mikroflory;
  • wykonanie reprofilacji;
  • zastosowaniu warstwy izolacyjnej na poziomych partiach ramion pomnika;
  • usunięciu warstwy przemalowania białej farby z cokołu;
  • usunięcie nawarstwień korozyjnych;
  • przemyciu płaskorzeźb.

 

 

Pomnik zlokalizowany przy al. Ignacego Daszyńskiego w Krakowie wzniesiono w 1986 r. dla uczczenia pięćdziesiątej rocznicy strajku okupacyjnego w Krakowskiej Fabryce Polskich Zakładów Gumowych “Semperit”, podczas którego zginęło siedmiu robotników.

Usytuowanie nawiązuje do robotniczego charakteru dzielnicy Grzegórzki, gdzie mieściły się zakłady przemysłowe. Wykonany z betonu i żelbetu z grupami figuralnymi odlanymi w brązie. Na cokole znajduje się kompozycja z dwóch bloków nawiązujących formą do skrzydeł, skręconych względem postumentu, pomiędzy którymi są dwie grupy rzeźbiarskie z postaciami robotnic i robotników, nawiązujących do sztuki radzieckiego socrealizmu. Z prawej strony pomnika znajduje się znicz z brązu z nazwami zakładów przemysłowych których pracownicy brali udział w strajku 1936 r.

 


Autorem projektu jest krakowski rzeźbiarz, urodzony w Bochni, Antoni Hajdecki (1927 – 1991).

Uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem, a studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom, pod kierunkiem profesora Xawerego Dunikowskiego, uzyskał w 1956 r. W latach 1956–1991 pracował w swojej macierzystej uczelni. W 1977 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Pełnił funkcję prorektora ASP (w latach 1969–1978 oraz 1987–1990). Rzeźbił w kamieniu, drewnie, metalu i ceramice formy figuralne, dekoracyjne i abstrakcyjne. Zajmował się grafiką i rysunkiem. Otrzymał wiele wyróżnień, nagród i odznaczeń państwowych za działalność twórczą i pedagogiczną.

 

Galeria zdjęć z procesu renowacji

DRUKUJ
POBIERZ