Informacja archiwalna
Odnawiamy oznakowanie uliczne
czwartek, 17 czerwca 2021 r.
Pod koniec maja ekipy działające na nasze zlecenie rozpoczęły prace związane z odnową oznakowania drogowego. Obecnie intensywnie działają na obszarze tzw. pierwszej obwodnicy miasta. Wszystkie prace zakończą się jesienią.
Oznakowanie w mieście odnawiane jest co roku, warunki zimowe sprawiają, że w wielu miejscach po tym okresie pozostaje ono niewidoczne. Miasto w trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg zleca jego malowanie, w tym roku na ten cel wyda ok. półtora miliona złotych.
Linie ciągłe, przerywane, strzałki oraz symbole – to te elementy oznakowania poziomego są właśnie odnawiane przy użyciu białej farby na bazie żywicy akrylowej. Ekipy pracują metodą na zimno przy użyciu specjalistycznego sprzętu – malowarki hydrodynamicznej i pneumatycznej. W innych miejscach aby spotęgować efekt odblasku – świeża warstwa farby posypywana jest materiałem wykazującym niezwykle dużą odporność na ścieralność, tzw. mikrokulkami szklanymi.
Obecnie ekipy pracują na obszarze tzw. pierwszej obwodnicy miasta – ul. Basztowa, ul. Dunajewskiego oraz w innych częściach miasta (np. ul. Cechowa, ul. Herberta). W Śródmieściu, z uwagi na sporą ilość projektów zmieniających stałą organizację ruchu – prace potrwają do końca listopada. Realizowane będą między innymi zmiany na ulicach Reformackiej, św. Krzyża, św. Tomasza, Szpitalnej, jak również przy Filharmonii – o szczegółach projektu TUTAJ.
W drugiej połowie maja miasto otrzymało wyrok sądowy, który zezwala mu na malowanie miejsc postojowych na obszarze UNESCO (szczegóły TUTAJ )- linie i niebieskie koperty będą sukcesywnie się pojawiać na Starym Mieście, Kazimierzu oraz Stradomiu. Przywrócenie oznakowania poziomego na tym obszarze ma na celu zwiększenie czytelności i jednoznaczności obowiązującej organizacji ruchu, w szczególności pod kątem regulacji zasad parkowania pojazdów i bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego. Mając na uwadze fakt, że działania te będą prowadzone na obszarze wpisanym na Listę Światową Dziedzictwa UNESCO, malowanie oznakowania zostanie ograniczone do niezbędnego minimum, wynikającego z obowiązujących przepisów prawa. W pierwszej kolejności ekipy pojawią się na Kazimierzu. W sumie wymalowanych zostanie ok. 50 kopert.
Cały proces związany z malowaniem oznakowania drogowego zakończy się jesienią.