Od dziś prace w rejonie ul. Wita Stwosza i Żelaznej

9 lipca 2025 r. rozpoczęła się budowa i przebudowa układu drogowego w rejonie ul. Wita Stwosza i ul. Żelaznej (Dzielnica I – Stare Miasto). Pojawiły się zmiany w organizacji ruchu.

Inwestycja obejmie m.in. budowę nowego odcinka drogi wewnętrznej, przebudowę istniejącej infrastruktury oraz modernizację przestrzeni dla pieszych i rowerzystów. Inwestycja realizowana jest przez dewelopera we współpracy z miastem, w ramach art. 16 ustawy o drogach publicznych.

W ramach prac planowane jest:

  • wybudowanie nowego odcinka drogi od skrzyżowania ul. Wita Stwosza z ul. Kątową, przez ul. Żelazną (wzdłuż muru cmentarza Rakowickiego – w kierunku Archiwum Narodowego przy ul. Rakowickiej 22E), do połączenia z projektowaną drogą i rondem przy Muzeum AK,
  • przebudowa fragmentu ul. Kątowej oraz ul. Wita Stwosza – wraz z rozbiórką i budową infrastruktury wodociągowej, elektrycznej, kanalizacyjnej, teletechnicznej i technologicznej,
  • budowa nowych chodników i drogi rowerowej – z rozdzieleniem ciągów pieszych i rowerowych pasem z kostki,
  • wykonanie miejsc postojowych, w tym również dla osób z niepełnosprawnościami,
  • przebudowa nawierzchni w miejscu przecięcia ul. Wita Stwosza z projektowaną drogą – w formie wyniesionej powierzchni najazdowej.

9 lipca 2025 r. zostały wprowadzone pierwsze zmiany w organizacji ruchu:

  • ruch pieszy wzdłuż ul. Wita Stwosza przy ul. Kątowej będzie odbywał się po wydzielonej części istniejącego chodnika – w związku z budową kanalizacji deszczowej, teletechnicznej, MPEC oraz oświetlenia,
  • ruch samochodowy na skrzyżowaniu ul. Kątowej z ul. Wita Stwosza oraz na skrzyżowaniu ul. Kątowej z ul. Żelazną będzie utrudniony z powodu obecności pojazdów budowy.

W dalszym etapie robót ruch pieszy wzdłuż ul. Wita Stwosza będzie prowadzony po wyznaczonych i ogrodzonych ciągach komunikacyjnych, z kolei w trakcie przebudowy skrzyżowania ul. Wita Stwosza z ul. Kątową – dla ruchu samochodowego zostanie wyznaczony objazd do ul. Żelaznej i Kątowej.

Planowane zakończenie prac – połowa listopada 2025 r.

Realizacja inwestycji znacząco poprawi układ komunikacyjny w tej części miasta – usprawni dojazd do okolicznych instytucji, w tym Archiwum Narodowego, Muzeum AK czy osiedli mieszkaniowych. Nowy odcinek drogi będzie stanowił pierwszy etap większego projektu, który w przyszłości stworzy dodatkowe połączenie do drugiej obwodnicy. Dzięki temu poprawi się przepustowość. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, uporządkuje kwestie parkowania, a także poprawi estetykę i funkcjonalność przestrzeni publicznej. 

 

DRUKUJ
POBIERZ