Nowy program „Otwarty Kraków” uchwalony!
poniedziałek, 2 grudnia 2024 r.
20 listopada br., na XIV sesji Rady Miasta Krakowa przyjęty został program „Otwarty Kraków” na lata 2024 – 2028. Program zakłada szereg działań na poziomie instytucjonalnym oraz społecznym, na rzecz tworzenia społeczeństwa żyjącego we wspólnocie, wykorzystującego do rozwoju ludzki, ekonomiczny i kulturowy potencjał przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych oraz osób z doświadczeniem migracyjnym, przy zachowaniu harmonii i wzajemnego szacunku.
Projekt Programu „Otwarty Kraków” na lata 2024 – 2028 powstawał we współpracy z Żydowskim Stowarzyszeniem Czulent w 2023 roku w ramach realizacji zadania publicznego pn. Partycypacyjne opracowanie rekomendacji do aktualizacji polityki integracji cudzoziemców oraz przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych w Krakowie – Partycypacyjne opracowanie aktualizacji Programu Otwarty Kraków.
Program powstawał przy udziale ekspertów zajmujących się na co dzień inkluzją społeczną oraz integracją cudzoziemców, mniejszości narodowych i etnicznych w Krakowie. Jego przygotowanie poprzedzone było licznymi spotkaniami z cudzoziemcami, mniejszościami narodowymi i etnicznymi, ale również z udziałem urzędniczek i urzędników.
Na wstępie prac przeprowadzono diagnozę obejmującą analizę sytuacji społecznej, ekonomicznej, kulturalnej przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemców w Krakowie w okresie 2020-2022 wraz z rozpoznaniem potrzeb w ww. aspektach. Diagnoza została przeprowadzona dla 3 grup, w tym: mniejszości narodowych i etnicznych w Krakowie, społeczności migrantów ekonomicznych, społeczności migrantów przymusowych czyli osób uchodźczych.
Ewaluację Programu „Otwarty Kraków” za lata 2016 – 2022 przeprowadzono w 3 etapach: Etap I – Analiza danych zastanych (Desk Research), Etap II – Wywiady pogłębione (In-Depth Interview – IDI) z Ambasadorkami i Ambasadorami Wielokulturowości w Krakowie, Etap III – Badanie ankietowe online (Computer Assisted Web Interview – CAWI) skierowane do ponad 350 osób z Urzędu Miasta Krakowa.
W okresie od lutego do czerwca 2024 r. projekt podlegał również konsultacjom wewnętrznym z wydziałami i biurami Urzędu Miasta Krakowa oraz miejskimi jednostkami organizacyjnymi. Projekt dokumentu skonsultowano łącznie z 61 podmiotami. Końcowym etapem prac nad dokumentem były konsultacje społeczne zorganizowane w okresie od 13 czerwca do 5 lipca 2024 r. w ramach, których rozpatrzono 40 postulatów. Aktualizacji Programu dokonano uwzględniając dwie kluczowe zasady: horyzontalności i elastyczności. W nowym Programie określono ramy oraz priorytetowe obszary działań, umożliwiając szybkie reagowanie na dynamicznie zmieniające się potrzeby wszystkich mieszkańców, z wykorzystaniem dostępnych w danym momencie mechanizmów na poziomie samorządowym.
Program „Otwarty Kraków” kładzie nacisk na wsparcie i rozwój organizacji samorzeczniczych oraz samopomocowych, ponieważ skuteczna realizacja Programu zależy od ich zdolności do tworzenia i inicjowania projektów, a także do ich monitorowania i ewaluacji Programu. Kluczowe jest wzmocnienie wspólnoty mieszkańców i ich zaangażowania w zarządzanie różnorodnością i miastem.
Szczegóły głosowania RMK nad przyjęciem Programu „Otwarty Kraków” na lata 2024 – 2028.