Milion lampek w świątecznej dekoracji

Już w sobotę (30 listopada br.) na Rynku Głównym odbędzie się uroczyste zapalenie światełek na drzewku świątecznym. Cała dekoracja świąteczna to niemal milion lampek.

Zdjęcie Milion lampek w świątecznej dekoracji

Świąteczna iluminacja nawiązuje do charakteru miasta oraz twórców z nim związanych. Unikatową formę dekoracji nadają młodopolskie inspiracje czerpane z dzieł Stanisława Wyspiańskiego i Zofii Stryjeńskiej. Motywem przewodnim są pawie pióra, które nawiązują do projektu szyldu krakowskiej kawiarni artystycznej „Paon” autorstwa Wyspiańskiego. Z drugiej strony to zgeometryzowane formy wypełniające elementy dekoracji przywodzące na myśl grafiki i obrazy najbardziej znanej polskiej plastyczki dwudziestolecia międzywojennego Zofii Stryjeńskiej. Kolorystyka całej dekoracji nawiązuje do barw charakterystycznych dla miasta. Oświetlenie w zimnym odcieniu bieli i niebieskiego przywodzi na myśl ulice przyprószone białym puchem i odgłos skrzenia śniegu pod stopami spacerujących.

Świąteczne drzewko stanęło obok bazyliki Mariackiej. Jego uroczyste zapalenie zaplanowano w sobotę o godz. 17.15 (więcej o wydarzeniu – strona na Facebooku). Dodatkowo choinki pojawiły się na placu Wszystkich Świętych, na Rynku Podgórskim, na placu Centralnym oraz przy Muzeum Narodowym. Ulice Floriańską, Sienną, Grodzką, Bracką, Szewską przyozdobiły elementy podwieszane – motyw pawiego pióra, zwieńczony charakterystycznym „okiem” oraz zaśnieżone gałązki „młodopolskie”.

Wielkogabarytowy, świetlny napis KRAKÓW został zainstalowany na placu Szczepańskim. Bombki z przejściem stanęły na placu św. Marii Magdaleny, przed Nowohuckim Centrum Kultury, na rondzie Mogilskim oraz w Parku Krakowskim, z kolei te na podeście na rondzie Młyńskim, na rondzie Grunwaldzkim oraz przy Dworku Białoprądnickim.

Mosty Dębnicki, Grunwaldzki, Powstańców Śląskich, Wandy, Zwierzyniecki oraz Estakada 29 Listopada zostały ozdobione tradycyjnymi formami zdobniczymi w postaci pająków ludowych. Aluminiowe konstrukcje z rozpiętymi kurtynami i sznurami świetlnymi w kolorach białym ciepłym, białym zimnym i niebieskim wzbogacone zostały bombkami w kolorach granatowym, srebrnym i złotym. Zeszłoroczna unikatowa dekoracja mostu Piłsudskiego została wykorzystana na Plantach (obok Barbakanu), na placu Wolnica oraz przed Nowohuckim Centrum Kultury.

5-metrowe anioły stanęły na Rynku Głównym od strony Ratusza, pod Wawelem, na Rynku Podgórskim, na ul. Wielopole. Anioły z charakterystycznymi skrzydłami przyozdobiły al. Róż, Park Krowoderski, ul. Ćwiklińskiej, plac Wolnica, skrzyżowanie ul. Kobierzyńska/Kapelanka, rondo Dywizjonu 308. Podwójne, 4-metrowe figury aniołów zainstalowano na placu Wielkiej Armii Napoleona, na placu Bohaterów Getta, na skrzyżowaniu ul. Teligi/Wielicka, w Parku Decjusza.

W połowie grudnia dekorację wzbogacą lajkoniki oraz tradycyjne krakowskie anioły z trąbkami.

Iluminację świąteczną będzie można podziwiać do 31 stycznia 2020 roku.

 

 

DRUKUJ
POBIERZ