Informacja archiwalna

Miasto przygotowane na koronawirusa

W Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyło się w czwartek, 27 lutego posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego na temat przygotowania Krakowa na ewentualne wystąpienie przypadków koronawirusa.

W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele magistratu, a także policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, MPK SA w Krakowie, Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.

Procedura na wypadek wystąpienia przypadków zachorowań jest przygotowana i dobrze znana wszystkim służbom i podległym miastu jednostkom. Kraków posiada rezerwy finansowe na wypadek wystąpienia epidemii. Warto jednak podkreślić, że konkretne decyzje i działania zostaną podjęte po otrzymaniu informacji od Głównego Inspektora Sanitarnego. To, co każdy z nas może zrobić w obecnej sytuacji, to zaszczepić się przeciwko grypie – o co nieustannie apelują lekarze – oraz przestrzegać zasad higieny, w tym przede wszystkim często i dokładne myć ręce.

W związku z wystąpieniem w ostatnich tygodniach w Chinach, we Włoszech, w Korei Południowej oraz innych krajach zachorowań, z takimi objawami, jak gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, przedstawiamy zalecenia służb sanitarnych, dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Informacja służb sanitarnych dotycząca koronawirusa

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w jednym z rejonów objętych epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 (aktualna lista krajów, w których zanotowano zachorowania, jest dostępna na stronach internetowych: who.int, ecdc.europa.eu, gis.gov.pl) i zaobserwowałeś u siebie objawy takie, jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie zostanie określony dalszy tryb postępowania medycznego.

Telefony alarmowe

Od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.05, należy dzwonić na numery stacjonarne Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, przy ul. Makuszyńskiego 9:

  • centrala: 12 644 91 33, 12 644 93 72, 12 644 99 64, 12 684 40 35, 12 684 40 99,
  • lub dyżurne telefony całodobowe +48 600 876 214 lub +48 602 263 605 – podczas dyżuru aktywny jest wyłącznie jeden z podanych numerów.

Oddziały zakaźne i obserwacyjno-zakaźne w Krakowie

  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie – Oddział Chorób Zakaźnych, ul. Jakubowskiego 2, tel. całodobowy / telefon do lekarza dyżurnego oddziału zakaźnego: 12 400 20 00.
  • Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie – Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, os. Na Skarpie 67, tel. całodobowy / telefon do lekarza dyżurnego oddziału zakaźnego: 12 622 93 53.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie objętym epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 i nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, możesz zakończyć kontrolę. Natomiast jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy, bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Jeśli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną.

Dodatkowe informacje są dostępne pod adresem gov.pl/koronawirus oraz na stronie gis.gov.pl.

Plakat informacyjny – koronawirus

DRUKUJ
POBIERZ