Informacja archiwalna
Mamy wyniki głosowania
piątek, 29 października 2021 r.
180 projektów wybrali mieszkańcy z puli zgłoszonych wniosków w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. 167 zadań zostało wyłonionych wśród zgłoszonych projektów dzielnicowych oraz 13 spośród ogólnomiejskich.
Pod głosowanie zostało poddanych łącznie 596 zadań, w tym 99 ogólnomiejskich i 497 dzielnicowych. W tym roku dopisała frekwencja. Łącznie oddano 51 229 ważnych głosów, to o 6429 więcej niż w roku ubiegłym. Blisko 70 proc. krakowian wybrało głosowanie elektroniczne. W ten sposób najchętniej oddawały głos osoby w przedziale wiekowym od 26 do 45 lat. Także ta grupa była najbardziej aktywna, gdyż oddała ponad połowę wszystkich głosów.
– Pomiędzy 1 a 10 października uruchomiliśmy aż 120 punktów do głosowania w różnych częściach miasta m.in. w filiach Biblioteki Kraków, domach kultury, siedzibach rad dzielnic. Z tej możliwości korzystały głównie osoby najmłodsze i najstarsze. To nadal całkiem spora liczba osób, bo aż ponad 30 proc. wszystkich głosujących – mówił Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia. – Frekwencja w grupie do 15 lat, która wyniosła ponad 10 procent, to dobry znak na przyszłość, taka wzrastająca świadomość młodych ludzi, żeby zadbać o swoje miasto i otoczenie – dodał.
– Cieszy nas coraz większe zainteresowanie mieszkańców projektami ekologicznymi. Ta tendencja się zmieniła na przestrzeni lat. W pierwszych edycjach budżetu obywatelskiego chętniej były wybierane projekty infrastrukturalne – zaznaczył podczas konferencji wiceprezydent Andrzej Kulig.
Najbardziej aktywną w głosowaniu była dzielnica Dębniki, następnie Podgórze i Nowa Huta. Natomiast najwięcej projektów zostało poddanych pod głosowanie w Podgórzu, Nowej Hucie, Prądniku Białym i w dzielnicy Wzgórza Krzesławickie.
Wyniki głosowania można sprawdzić tutaj
Najchętniej wybierane były wnioski dotyczące zieleni i ochrony środowiska – 39%, kultury – 17% oraz sportu i infrastruktury sportowej – 14%.
Krakowianie rokrocznie stawiają na projekty zielone, infrastrukturalne i kulturalne, jest to już stały trend w budżecie obywatelskim.
W tym roku do dyspozycji mieszkańców zostało przeznaczonych 35 milionów złotych. Z tego 7 milionów złotych przeznaczono na projekty ogólnomiejskie, natomiast aż 28 milionów złotych na wnioski dzielnicowe. Więcej informacji znajdziesz w podsumowaniu głosowania tutaj.