Informacja archiwalna
Malowanie oznakowania – tylko w odpowiednich warunkach
poniedziałek, 21 sierpnia 2023 r.
Wysokie temperatury, które towarzyszą nam w okresie wakacyjnym, wpływają na realizację niektórych prac drogowych, szczególnie na malowanie oznakowania poziomego.
Konieczne odpowiednie warunki
W mieście trwają prace związane z odnową oznakowania poziomego. Aby wszystkie jego elementy były trwałe oraz miały odpowiednie właściwości użytkowe i techniczne (w tym odblaskowość) – muszą zostać wykonane przy określonych warunkach atmosferycznych. Temperatura powietrza nie powinna przekraczać 25°C, a nawierzchnia musi być sucha. Letnie, wysokie temperatury sprawiają, że oznakowanie poziome malowane jest zwykle nocami. W całym mieście do odnowy jest w bieżącym roku ponad 120 tys. m² oznakowania poziomego.
Wyższe ryzyko kolizji i wypadków
Upały w sezonie wakacyjnym przyczyniają się też do wielu niebezpiecznych sytuacji na drogach. Z badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Badawczy wynika, że przy temperaturze 27°C kierowcy popełniają o 50% więcej błędów, a czas reakcji jest o 22% dłuższy w porównaniu do osób prowadzących pojazdy w temperaturze 21°C. Wysokie temperatury mogą wprowadzać organizm w stan tzw. stresu termicznego, który objawia się niebezpiecznymi dla kierowcy efektami, w tym m.in.: zmęczeniem, spowolnieniem reakcji, osłabieniem mechanizmów autokontroli, agresją. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby w czasie upałów pić dużo wody, unikać prowadzenia pojazdów w godzinach 12.00-14.00, a gdy nie jest to możliwe – robić częste przerwy w trakcie jazdy.