Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Kraków już po raz 21. bierze udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu i 18. raz uczestniczy w Europejskim Dniu bez Samochodu. Kampania trwająca od 16 do 22 września każdego roku ma na celu promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmianę zachowań mieszkańców. Tegoroczne hasło to: „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”.

Kampania ETZT to inicjatywa Komisji Europejskiej – Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu. Jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. Promuje ekologiczne formy transportu, takie jak komunikacja publiczna, rower, ruch pieszy oraz transport łączący różne gałęzie, czyli tzw. transport multimodalny.

Inicjatywa ma charakter ogólnoeuropejski, jak i światowy (np. w Japonii czy Brazylii). W wielu aglomeracjach miejskich ludzie narzekają na niską jakość życia, m.in. na zanieczyszczenie powietrza, stres, wysoki poziom hałasu, wypadki, zajmowanie coraz większej przestrzeni przez samochody. Dlatego celem kampanii jest promocja zrównoważonego transportu oraz uświadomienie społeczeństwom, że warto samochód zamienić na przyjazne dla środowiska formy transportu.

„Zeroemisyjna mobilność dla każdego” – hasło tegorocznej kampanii – ma na celu promocję ambitnego założenia, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w Europie do 2050 roku, oraz podkreślenie znaczenia dostępności transportu bezemisyjnego. Sloganem krakowskiej kampanii jest „Jestem Eko w Krakowie – Miasto przyjazne rowerzystom”, który ma za zadanie zachęcić mieszkańców do aktywności i przełamania codziennej rutyny oraz siedzącego trybu życia, zwłaszcza podczas codziennych podróży, przyczyniając się do kształtowania prozdrowotnych i proekologicznych zachowań mieszkańców.

Punktem kulminacyjnym będzie obchodzony 22 września Europejski Dzień bez Samochodu. W tym dniu wszyscy mieszkańcy Krakowa mogą bezpłatnie podróżować komunikacją miejską. Wszystkie atrakcje, jakie zostały przewidziane podczas tegorocznej kampanii ETZT, organizowane są  zgodnie z obostrzeniami prawnymi i wymaganiami sanitarnymi związanymi z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa SARS-Cov-2. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców wybrane aktywności zostały zaplanowane online.

Zobacz: Program tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Krakowie [PDF]

DRUKUJ
POBIERZ