Trwa Europejski Tydzień Mobilności

16 września rozpoczął się Europejski Tydzień Mobilności. Motywem przewodnim tegorocznej kampanii jest hasło „Oszczędzaj energię”. W tym roku Kraków koncentruje się na zachęcaniu mieszkańców do wyboru niskoemisyjnych środków transportu. Podczas wydarzenia, trwającego do 22 września, będzie miał również swoją premierę bilet KKM odzwierciedlający ślad węglowy podróży.

Zdjęcie Trwa Europejski Tydzień Mobilności

W tym roku Europejski Tydzień Mobilności 2023 rozpoczął się od rodzinnego pikniku na ulicy Krupniczej (przy skrzyżowaniu z ulicą Loretańską), którego tytuł to „Wszystko o transporcie”. Poprzez zabawy, quizy oraz zabawy mieszkańcy Krakowa mieli okazję dowiedzieć się m.in. jak działają hulajnogi elektryczne oraz jak bezpiecznie poruszać się za pomocą ekologicznych środków transportu w mieście.

17 września zaprosiliśmy mieszkańców Krakowa na kolejną odsłonę Wielkiej Lekcji Ekologii. Przebiegła ona pod hasłem „Kierunek klimat”. Tematom mobilności, elektromobilności i transportu miejskiego przyglądaliśmy się szczególnie, nakłaniając mieszkańców Krakowa do wyboru niskoemisyjnych form podróżowania po mieście.

Wielka Lekcja Ekologii miała na celu przekazanie wiedzy na temat przyczyn i skutków zmian klimatu, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki niskoemisyjnej, wodnej i zagadnień związanych z jakością powietrza, a także informacji o dostępnych programach i projektach realizowanych przez spółki miejskie, jednostki organizacyjne Miasta Krakowa oraz wydziały Urzędu Miasta Krakowa. Była okazją do pokazania organizacji, kół naukowych etc. zaangażowanych w działalność na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Uczestnicy mogli skorzystać m.in. ze stanowiska do obserwacji chmur, wykonać quizy transportowe, poznać pojazdy przyszłości oraz wiele innych.

Podobnie jak w ubiegłych latach 22 września obchodzimy również „Europejski dzień bez samochodu”. Każdy podróżujący po mieście komunikacją miejską będzie uprawniony do bezpłatnych przejazdów. Politechnika Krakowska również aktywnie angażuje się w działania w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności poprzez udostępnienie Symulatora tramwaju NGT6. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w symulatorze.

W trakcie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej przy ulicy Wielopole 17a zagwarantuje szereg zajęć edukacyjnych. Uczestnicy będą mogli skorzystać m.in. z warsztatów „jak bezpiecznie poruszać się po mieście” czy z zajęć jogi „jak zadbać o swoje ciało po spacerze i rowerze”, oraz z wielu innych. 

W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności 2023 aż do 7 października potrwają kontrole rowerowe prowadzone w wielu lokalizacjach Krakowa. Pierwsze kontrole przeprowadzone zostaną już dziś, 16 września, na dolnej płycie ronda Mogilskiego.

Program Europejskiego Tygodnia Mobilności 2023 w Krakowie do pobrania.

DRUKUJ
POBIERZ