Tramwaj do Mistrzejowic – początek prac w czerwcu

Mieszkańcy Mistrzejowic już wkrótce zyskają nie tylko szybszy środek transportu do centrum, ale i nową przestrzeń wzdłuż planowanej linii tramwajowej KST IV. Nowe nasadzenia, zielone torowisko i przystanki, rewitalizacja pętli – to tylko niektóre elementy inwestycji, której realizacja rozpoczyna się już w czerwcu.

Uzyskane w pierwszej połowie maja pozwolenie na budowę zakończyło etap projektowania linii tramwajowej do Mistrzejowic. W tym czasie koncepcja nowego środka transportu, na który mieszkańcy północnej części miasta czekają od lat, nabrała realnych kształtów. Projekt budowlany zyskał wszelkie możliwe uzgodnienia, a jego realizacja rozpocznie się już w czerwcu – po przekazaniu działek pod plac budowy wykonawcy.

Nowa przestrzeń wokół linii tramwajowej

W ramach inwestycji, poza linią tramwajową biegnącą wzdłuż ulic Meissnera, Młyńskiej, Lublańskiej, Dobrego Pasterza, Krzesławickiej, Bohomolca i Jancarza, powstanie infrastruktura towarzysząca. Zaprojektowano m.in. wygodne przystanki (w tym dwa wielopoziomowe węzły przesiadkowe), nowe chodniki i drogi dla rowerów o bezpiecznej geometrii, energooszczędne oświetlenie, stojaki dla rowerów, odporną na trudne, miejskie warunki zieleń. Wymienionych zostanie 1059 drzew.

 − Kraków, jak wszystkie duże metropolie, zmaga się z negatywnymi następstwami zmian klimatycznych. Niezwykle istotne jest, by przeciwdziałać objawom tych zmian, takim jak podtopienia czy zalania. Wiele części naszego miasta staje się wyspami ciepła, dlatego prowadzimy szereg różnych działań, które te problemy ograniczają. Jednym z ważniejszych zadań w tym zakresie jest utrzymywanie, a nawet rozbudowa terenów zielonych, co pozostaje w kolizji z inwestycjami, które z natury rzeczy łączą się z przygotowaniem terenu pod różnego rodzaju obiekty: kubaturowe czy liniowe. Naszym zamiarem jest, by inwestycja z jednej strony zrealizowała swoje cele – skomunikowała ważne obszary miasta, które do tej pory były pozbawione tego rodzaju komunikacji szynowej, a jednocześnie byśmy to zrobili w sposób przyjazny środowisku – stwierdził Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa podczas konferencji prasowej, która 26 maja odbyła się w Urzędzie Miasta Krakowa.

Badania stanu fitosanitarnego wykazały, że ok. 60 proc. egzemplarzy kolidujących z projektowaną infrastrukturą posiada defekty, takie jak uszkodzenia mechaniczne kory, susz, próchnicę, listwy mrozowe, ślady żerowania szkodników czy znaczne odchylenia od pionu. Zamiast nich zaproponowano nasadzenia kompensacyjne – wszystkie nowe drzewa będą rosły na terenie inwestycji.

– Dodatkowo do przesadzenia wytypowaliśmy 71 młodych, zdrowych egzemplarzy. 26 z nich już rośnie w nowych lokalizacjach, pozostałych 45 zostanie przeniesionych na docelowe stanowiska po rozpoczęciu budowy – zapowiada Paweł Motyka, zastępca dyrektora kontraktu.

Na terenie inwestycji pojawi się aż 10 308 m kw. krzewów, rabat i traw, czyli o ponad 2000 m kw. więcej niż łączna powierzchnia wszystkich krzewów przeznaczonych do usunięcia.

Wprowadzone w ostatnich miesiącach zmiany projektowe pozwoliły zachować ok. 200 drzew przeznaczonych do wycinki w pierwotnym projekcie. Kilkadziesiąt z nich to okazy rosnące przy ul. Meissnera. W ramach wymiany drzew na nowe zaplanowano nasadzenia gatunków dostosowanych do trudnych warunków miejskich (np. dąb pospolity, lipa drobnolistna) w proporcji 1:1 na terenie inwestycji.

Zielona rewitalizacja pętli, torowiska i przystanków

Dodatkowo, projekt przewiduje wykonanie zielonego torowiska z wykorzystaniem mat rozchodnikowych na odcinku 4,2 km pojedynczego toru. Nie wymagają one podlewania ani koszenia, co pozwala oszczędzać zasoby naturalne. Na trasie powstanie też 19 przystanków z zielonymi dachami o łącznej powierzchni 1900 m kw, dającej możliwość zretencjonowania aż 4750 l wody.

Dzięki gęstemu zadrzewieniu cała pętla Mistrzejowice ulegnie zielonej przemianie. Pomiędzy alejkami pojawi się kilkadziesiąt nowych drzew, odpowiednio dobrane krzewy i trawy. Rondo Młyńskie zostanie udekorowane kompozycją klonów, róż i traw ozdobnych. Na rondzie Barei pojawi się łąka kwietna oraz drzewa, a w jego sąsiedztwie ogród deszczowy.

 

Nowa, ok. 4,5-kilometrowa linia KST IV połączy Mistrzejowice ze skrzyżowaniem ulic Lema – Meissnera. To pierwsza w Polsce tak duża inwestycja transportowa realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Obejmuje budowę 10 par przystanków, w tym dwóch dwupoziomowych węzłów przesiadkowych przy rondzie Młyńskim i rondzie Polsadu. Projekt przewiduje m.in. budowę tunelu w rejonie ronda Polsadu, rozbudowę pętli tramwajowej „Mistrzejowice” oraz infrastruktury towarzyszącej. Partnerem prywatnym przedsięwzięcia jest PPP Solutions Polska sp. z o.o. (lider konsorcjum), a generalnym wykonawcą – Gülermak sp. z o.o. Z ramienia miasta za projekt odpowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2025 roku.

DRUKUJ
POBIERZ