Kraków w formie – Na rowerze WESELEj

Podpowiadamy, gdzie i którędy pojechać na ciekawą wycieczkę rowerową po mieście. Na rowerze WESELEj poznawać Kraków – tym razem z jego serca przemkniemy aż do granic. Głównym punktem będzie zabytkowy dworek w Bronowicach Małych – Rydlówka – uwieczniony w “Weselu” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego.

Zdjęcie Kraków w formie – Na rowerze WESELEj

Trasa należy do łatwiejszych, liczy ok. 11 km.

Zaczynamy na rynku głównym w Krakowie, stąd kierujemy się na plac Szczepański. Fragmenty św. Tomasza, Dunajewskiego i Garbarskiej doprowadzają nas do Łobzowskiej. Przecinając Aleje Trzech Wieszczów, wjeżdżamy w Sienkiewicza i docieramy do Młynówki Królewskiej. Ta prowadzi nas do Armii Krajowej. Następnie skręcamy w Wizjonerów i Naukowców, by dotrzeć do Katowickiej. Z kolei Tetmajera prowadzi nas do Rydlówki. Na koniec Radzikowskiego i Jasnogórską docieramy do granic miasta.

Trasa zaczyna się w historycznym centrum miasta – tu w ostatnim czasie pojawiło się sporo ulic jednokierunkowych z wydzieloną przestrzenią dla rowerzystów. Poruszając się ul. św. Tomasza, Dunajewskiego i Garbarską docieramy do ul. Łobzowskiej – wydzielony tu kontrapas pozwala nam przedostać się w stronę Krowodrzy. Po drodze mijamy perełki architektury przedwojennej, jak ten zabytkowy budynek przy ulicy Sienkiewicza.

Dalej trasa prowadzi do Młynówki Królewskiej – w tym miejscu, z uwagi na wspólną przestrzeń ze spacerowiczami, na jej fragmentach należy zachować szczególną ostrożność. Dalej, wzdłuż Armii Krajowej – mamy dedykowaną drogę dla rowerów. Lokalne ulice: Wizjonerów, Katowicka, Tetmajera prowadzą nas wprost do Rydlówki. To tu w roku 1900 odbyło się wesele poety Lucjana Rydla. Impreza trwała dwa albo trzy dni. Wszystko widział, słuchał i twórczo opisał Stanisław Wyspiański w “Weselu”. Z tego miejsca, ul. Radzikowskiego i Jasnogórską możemy dotrzeć do granic miasta – gdzie kończymy tę trasę. W tym miejscu możemy również podjąć jej kontynuację – mając cały czas w głowie, że przecież na rowerze WESELEj!

 

DRUKUJ
POBIERZ