Informacja archiwalna

Konsultacje na początku drogi

Zachęcamy mieszkańców, aby szczególnie na etapie przygotowania inwestycji uczestniczyli w konsultacjach społecznych. Wtedy jest czas, aby uwzględnić jak najwięcej zgłaszanych uwag.

– Chcemy unikać sytuacji, że mieszkańcy orientują się, że w ich najbliższej okolicy będzie się coś działo dopiero w momencie, kiedy wjeżdża sprzęt na budowę – mówi Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Dlatego w inny sposób podeszliśmy do tematu konsultacji społecznych. Nie są one przeprowadzane tylko, aby spełnić wymogi ustawowe oraz uchwały rady miasta.

Konsultacje na początku

Staramy się już na bardzo wczesnych etapach przygotowania inwestycji prezentować nawet wstępne rozwiązania, aby mieszkańcy mogli zgłaszać swoje uwagi. To właśnie na tych początkowych etapach zazwyczaj zapadają najważniejsze decyzje dotyczące przebiegu drogi, jej szerokości czy lokalizacji chodników oraz ścieżek rowerowych.

Tak było w przypadku rozpoczęcia przygotowań do przebudowy ulicy Zawiłej i budowy ulicy Nowa Bartla. Podczas zeszłorocznych konsultacji społecznych mieszkańcy wypełnili ponad 300 formularzy, z których wynikało, że dwa zaprezentowane warianty nie są do zaakceptowania przez stronę społeczną.

Mieszkańcy mieli zastrzeżenia głównie do planu budowy ul. Nowa Bartla, przede wszystkim w kontekście likwidacji pasa zieleni oddzielającego budynki mieszkalne od strefy przemysłowej. Efektem konsultacji było stworzenie dodatkowego trzeciego wariantu, w tym przeprowadzenie inwestycji po śladzie istniejącej drogi na terenie industrialnym.

Wszystko zgodnie z prawem

Takie rozwiązanie nie od razu uzyskuje akceptację inwestora. – Musimy porozmawiać z właścicielami terenu, przesłać projekty do opiniowania m.in. przez miejskiego inżyniera ruchu oraz Zarząd Transportu Publicznego. Wszystkie docelowe rozwiązania muszą być zgodne z przepisami, abyśmy mogli uzyskać na samym końcu stosowne pozwolenia. Czasami zdarza się, że nie jesteśmy w stanie uwzględnić zdania mieszkańców, bo byłoby to sprzeczne z prawem – zaznacza rzecznik.

Mieszkańcy swoje uwagi dotyczące m.in. projektowanych dróg czy przygotowywanych remontów mogą zgłaszać zarówno w formie papierowej, internetowej oraz telefonicznej. Podczas pandemii spotkania odbywały się w formie on-line. Okazało się, że przypadły one do gustu krakowianom, radnym oraz projektantom.

Tak było również w przypadku zakończonych właśnie konsultacji społecznych dotyczących rozbudowy ulicy Chałubińskiego w Swoszowicach. 6 kwietnia przez blisko dwie godziny specjaliści oraz urzędnicy rozmawiali z mieszkańcami na temat rozwiązań projektowych. Później takie nagranie trafia do sieci – TUTAJ.

Materiały wideo z pozostałych spotkań – TUTAJ.

Z myślą o mieszkańcach oprócz spotkań internetowych ustawiamy mobilny punkt informacyjny w terenie, udostępniamy formularz konsultacyjny, organizujemy dyżury telefoniczne z projektantem i dystrybuujemy ulotki.

Wszystkie informacje o trwających oraz planowanych konsultacjach społecznych znajdują się na dedykowanej stronie internetowej razemwdialogu.pl.

DRUKUJ
POBIERZ