Komitet Rewitalizacji – konsultacje społeczne
poniedziałek, 25 listopada 2024 r.
Prezydent Miasta Krakowa zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych, których przedmiotem jest projekt uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji Miasta Krakowa.
Celem prowadzonych od 15 listopada do 20 grudnia 2024 r. przez Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji konsultacji jest pozyskanie uwag i opinii od interesariuszy procesu rewitalizacji w zakresie projektu uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji Miasta Krakowa.
Interesariuszami rewitalizacji zgodnie z art. 2 ustawy o rewitalizacji są w szczególności: mieszkańcy obszaru rewitalizacji oraz właściciele, użytkownicy wieczyści nieruchomości i podmioty zarządzające nieruchomościami znajdującymi się na tym obszarze, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, społeczne inicjatywy mieszkaniowe i towarzystwa budownictwa społecznego; inni mieszkańcy gminy niż wymienieni powyżej; podmioty prowadzące lub zamierzające prowadzić na obszarze gminy działalność gospodarczą, podmioty prowadzące lub zamierzające prowadzić na obszarze gminy działalność społeczną, w tym organizacje pozarządowe i grupy nieformalne, jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, organy władzy publicznej, podmioty, inne niż wymienione powyżej, realizujące na obszarze rewitalizacji uprawnienia Skarbu Państwa.
Obszar rewitalizacji określa uchwała nr XCVII/2644/22 Rady Miasta Krakowa z dnia 12 października 2022 r. w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji w Mieście Krakowie i są to:
- podobszar rewitalizacji Kazimierz-Stradom, o powierzchni 138,17 ha;
- podobszar rewitalizacji Grzegórzki-Wesoła, o powierzchni 135,25 ha;
- podobszar rewitalizacji „stara” Nowa Huta, o powierzchni 320,47 ha.
Komitet Rewitalizacji stanowi forum współpracy i dialogu interesariuszy z organami gminy w sprawach dotyczących przygotowania, prowadzenia i oceny rewitalizacji oraz pełni funkcję opiniodawczo-doradczą prezydenta miasta. Dopuszcza się powołanie osobnych Komitetów Rewitalizacji dla wyznaczonych podobszarów rewitalizacji.
Konsultacje będą prowadzone w następujących formach: zbierania uwag w postaci papierowej; zbierania uwag w postaci elektronicznej; zbierania uwag ustnych na otwartych spotkaniach konsultacyjnych, w siedzibie Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji oraz podczas telefonicznych dyżurów ekspertów.