Dzień bez samochodu – wyłączone kasowniki

Każde duże miasto zmaga się z korkami i zanieczyszczeniem powietrza, na które wpływ ma także emisja spalin samochodowych. W środę, 22 września, zachęcamy, aby zrobić chociaż mały krok i to zmienić. W tym dniu warto pozostawić samochód na parkingu i skorzystać z bezpłatnej komunikacji publicznej.

Tradycyjnie w ramach Europejskiego Dnia bez Samochodu w Krakowie można jeździć bez biletów liniami dziennymi i nocnymi w miejskich tramwajach lub autobusach. 22 września to zwieńczenie tygodniowej kampanii w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W ramach obchodzonego tygodnia mieszkańcy Krakowa otrzymali także ponad tysiąc sadzonek wrzosów oraz bezpłatnie mogli sprawdzić stan techniczny swojego roweru.

Slogan tegorocznej krakowskiej kampanii to: „Jestem eko w Krakowie – korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie”. Tym hasłem zachęcamy mieszkańców do utrzymywania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a jednocześnie do odkrywania piękna własnego miasta i regionu, a także do tego, aby wybierając środek transportu, dbać o środowisko i zdrowie innych.

Zarówno Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejski Dzień bez Samochodu to inicjatywa Komisji Europejskiej. Jej celem jest promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmiana zachowań mieszkańców. Samochód wybieramy często nie tylko z konieczności, ale również z przyzwyczajenia.

W miastach takich jak Kraków, w których przepustowość ulic jest ograniczona historyczną zabudową, korzystając z transportu publicznego lub roweru w godzinach komunikacyjnego szczytu zwykle dojedziemy szybciej niż samochodem.

Warto przypomnieć, że z pomiarów natężenia ruchu na trasach wlotowych do Krakowa z 2017 r. wynika, że do miasta każdego dnia wjeżdża blisko 250 tys. pojazdów, z czego ok. 40 tys. przejeżdża przez miasto ruchem tranzytowym. Wśród tych samochodów ok. 16 tys. porusza się przez centrum miasta. W 2020 r. na 1000 mieszkańców Krakowa przypadało 680 pojazdów.

Koordynatorem Tygodnia Zrównoważonego Transportu oraz Dnia bez Samochodu jest Wydział Kształtowania Środowiska UMK, a w organizację wydarzeń podczas kampanii włączyły się m.in.: Wydział ds. Jakości Powietrza, Wydział Gospodarki Komunalnej, Straż Miejska Miasta Krakowa, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie, Komenda Miejska Policji w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie.

DRUKUJ
POBIERZ