Informacja archiwalna
Odkryto kolejne relikty z czasów Kazimierza Wielkiego
środa, 23 października 2019 r.
Po przyczółkach Mostu Królewskiego, którego początki sięgają 1335 roku i pozostałościach po piwnicach domu – wczoraj pod ul. Krakowską odkryto kolejny relikt.
Prace na małym obszarze okalającym znalezisko decyzją konserwator zabytków zostały wstrzymane. Ale już kilka metrów dalej, w kierunku ul. Dietla powstaje nowe torowisko i droga. Na razie nie wiadomo czy odkrycie archeologiczne wpłynie na harmonogram prac na ul. Krakowskiej. To mały obszar, a badacze mają już wstępne hipotezy dotyczące niezwykłego odkrycia sprzed 700 lat. Archeolodzy pracują nad kolejnymi reliktami odkrytymi przy budowie ul. Krakowskiej. Czym dokładnie są dowiemy się po przeprowadzonych badaniach. Według wstępnych hipotez może to być np. średniowieczna kanalizacja albo owianą legendą XII wieczna Brama Solna, przeprawa porównywalna gabarytowo i dziejowo z Bramą Floriańską.
Niestety na etapie powstawania projektu budowlanego przebudowy ul. Krakowskiej archeolodzy sprawujący nadzór nad pracami nie byli w stanie przewidzieć tego, co dziś odsłoniła ziemia. Na przestrzeni lat badacze nie mieli możliwości rozkopania obszaru przy ul. Meiselsa i zinwentaryzowania tego, o czym mówiły podania. Tymczasem takie informacje są kluczowe dla wykonawcy i inwestora prac. Dzięki nim na etapie sporządzania kosztorysu inwestorskiego można dokładnie oszacować cenę metra prac prowadzonych na tak cennym historycznie obszarze, a dodatkowo zaplanować np. ręczną odkrywkę ziemi albo terminy zakończenia robót.
Konserwator zabytków wyznaczyła archeologom czas na stworzenie programu badawczego w celu zidentyfikowania charakteru odkrytego reliktu. Dopiero po zatwierdzeniu programu prac, przy ul. Meiselsa niezwłocznie rozpoczną się badania archeologiczne. Roboty budowlane związane z przebudową ul. Krakowskiej – na pozostałym obszarze, czyli od naroża ul. Meiselsa do skrzyżowania z ul. Dietla zostały wznowione.
Choć dla drogowców odkrycie sprzed 700 lat to niemałe wyzwanie i wbijając łopatę w miejsce znalezionego reliktu zapewne padły słynne słowa „Houston mamy problem” — to tej rangi odkrycie dla Krakowian jest żywą lekcją historii. Kazimierz kojarzony dziś głównie z dzielnicą żydowską oraz z klimatycznymi knajpkami i kawiarniami poprzez odkryte relikty „cicho” przypomina, że był niegdyś osobnym miastem. 27 lutego 1335 roku król Kazimierz III Wielki wydał przywilej lokacyjny dla Kazimierza. Miasto, noszące królewskie imię, zostało lokowane na prawie magdeburskim, pomiędzy dwoma korytami rzeki. A obecna ulica Dietla to tak naprawdę zasypane koryto Starej Wisły.
Deklarowany przez wykonawcę termin zakończenia prac związanych z przebudową ulicy Krakowskiej to drugi kwartał 2020.
Zadanie realizowane w ramach projektu pn. „Modernizacja torowisk tramwajowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Działania 6.1, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.