Zielone projekty znowu górą

862 projektów do budżetu obywatelskiego zgłosili w tym roku mieszkańcy. Jak co roku liczbowo dominują projekty o charakterze dzielnicowym, jest ich zdecydowana większość, bo aż 693. Tych, które przewidują działania ogólnomiejskie jest 169.

Najbardziej aktywna była dzielnica Prądnik Biały, skąd zgłoszono 66 wniosków. Równie skuteczni byli mieszkańcy: Nowej Huty – 63, Prądnika Czerwonego – 56 i Podgórza – 54.

Podobnie jak w ubiegłych latach najwięcej zgłoszonych projektów zakwalifikowanych zostało do kategorii zieleń i ochrona środowiska, aż 236. Sporo zadań jest z zakresu infrastruktury – 163, kultury – 151 oraz sportu i infrastruktury sportowej – 140.

W tegorocznej edycji nie zabrakło również projektów przeznaczonych uchodźcom. Wśród nich są nie tylko te związane z integracją z nowymi sąsiadami, ale także dotyczące nauki języka polskiego dla lekarzy z Ukrainy, aby umożliwić im wykonywanie zawodów medycznych w Polsce i wypełnić lukę w tym obszarze.

Projekty zielone, infrastrukturalne i kulturalne to już stale utrzymujący się trend w budżecie obywatelskim. Na te projekty najchętniej głosują także krakowianie. Czy będzie tak również w tym roku? Przekonamy się o tym po etapie głosowania mieszkańców, czyli 7 listopada. Tymczasem, do 8 sierpnia potrwa weryfikacja formalna i merytoryczno-prawna wszystkich zgłoszonych projektów, po której zostaną opublikowane wyniki weryfikacji.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku można było głosować na 596 projektów. Z tej puli wniosków krakowianie wybrali 180 projektów. 167 zadań zostało wyłonionych wśród zgłoszonych projektów dzielnicowych oraz 13 spośród ogólnomiejskich.

W tym roku do dyspozycji mieszkańców została przeznaczona kwota 38 mln złotych, czyli o 3 mln większa niż w roku ubiegłym.

Informacje o budżecie obywatelskim są aktualizowane na stronie www.budzet.krakow.pl, natomiast wszystkie tegoroczne projekty można sprawdzić tutaj.

DRUKUJ
POBIERZ