Tylko trzy litery i cały alfabet korzyści – rozlicz PIT w Krakowie!

Aktywizuje i Zazielenia, Buduje i Wspiera innowacje, dba o Czystość i stawia na Udogodnienia, udziela Dotacji i organizuje Transport, Edukuje i upowszechnia Sport… – zabrakłoby liter alfabetu, by wymienić wszystkie działania, które Kraków podejmuje na rzecz zrównoważonego rozwoju i podnoszenia jakości życia mieszkańców.

Zdjęcie Tylko trzy litery i cały alfabet korzyści – rozlicz PIT w Krakowie!

A są one możliwe dzięki m.in. wpływom z podatku PIT rozliczanego pod Wawelem. Miasto konsekwentnie i z powodzeniem do tego zachęca w kampanii „Płacę podatki w Krakowie”.

Mieszkańcy też inwestują

Aby miasto mogło się rozwijać w sposób zrównoważony i adekwatny do potrzeb mieszkańców, niezbędne są pieniądze, pomysły i poparcie społeczne. Ostatni warunek jest wyrazem przekonania, że miasto to mieszkańcy, którzy wspólnie je budują i decydują o jego przyszłości. Ale w Krakowie to nie tylko przekonanie, to przede wszystkim praktyka.

Gdy Kraków inwestuje (w infrastrukturę drogową czy kubaturową o różnym przeznaczeniu), inspiruje (poprzez instytucje kultury i sportu, miejsca rekreacji) czy integruje (sąsiadów, pokolenia, imigrantów, poprzez programy i projekty) – w tych samych obszarach, w ramach dostępnych narzędzi i możliwości, aktywni są również jego mieszkańcy. Krakowianie inspirują (w ramach budżetu obywatelskiego, konsultacji społecznych), integrują (poprzez oddolne inicjatywy, organizacje, projekty) i wreszcie – również inwestują (dzieląc się czasem, wiedzą i umiejętnościami, płacąc podatki).

Na pytanie, jak możemy inwestować w nasze najbliższe otoczenie, rozwijać je i ulepszać, miejska kampania „Płacę podatki w Krakowie” odpowiada, między innymi, właśnie tak: wpisując w rocznym zeznaniu podatkowym adres faktycznego zamieszkania. Wtedy podatek PIT, dzielony między samorządy i budżet państwa, trafia do lokalnej wspólnoty – miejsca, w którym żyjemy, pracujemy, spędzamy czas wolny i z którego usług i oferty korzystamy na co dzień. A w Krakowie jest to kwota niebagatelna – stanowiąca prawie 30 proc. rocznego budżetu miasta!

Tegoroczna kampania prowadzona jest przede wszystkim w sieci i w miejskich kanałach informacyjnych (w tym w mediach społecznościowych). Pojawiły się więc m.in. bannery z hasłem „Tu żyję, tu pracują moje pieniądze”. Na antenie kilku rozgłośni radiowych (Meloradio, RMF Maxx, Radio Kraków) zaplanowano z kolei emisję spotów. W tramwajach i autobusach MPK pojawią się specjalne naklejki. Grafiki będą także widoczne na przystankach (monitory, citylight).

To się zwraca!

Każdy, kto rozlicza się z fiskusem w Krakowie, ma swój wkład w rozwój miasta i może być pewny, że część podatku wróci do niego w postaci konkretnych usług i udogodnień. Ale to nie wszystko. Mieszkaniec, który nie jest zameldowany w mieście na stałe, ale odprowadza tu PIT, zyskuje prawo do korzystania z Karty Krakowskiej – miejskiego programu uruchomionego w 2018 roku. Posiadacze Karty mogą korzystać ze zniżek i preferencji m.in. w komunikacji miejskiej, instytucjach kultury czy w dostępie do wybranych towarów i usług oferowanych przez partnerów programu, także tych komercyjnych.

Obecnie Kartę Krakowską posiada już ponad 305 tys. mieszkańców. Na podstawie rocznego zeznania podatkowego wystąpiło o nią prawie 57 tys. osób.

Jak udomowić PIT?

To bardzo proste! Aby płacić podatki w Krakowie, nie trzeba być zameldowanym – wystarczy tu mieszkać. Zgodnie z przepisami prawa, miejscem rozliczania się osoby fizycznej jest właściwy urząd skarbowy według miejsca zamieszkania podatnika w dniu składania zeznania podatkowego.

Jak zmienić urząd skarbowy? W okresie rozliczeń podatkowych – czyli właśnie teraz – wystarczy wpisać w formularzu PIT krakowski adres zamieszkania oraz wskazać dane właściwego urzędu skarbowego.

W Krakowie funkcjonuje sześć urzędów skarbowych. O tym, który jest właściwy dla danej osoby, decyduje miejsce zamieszkania (dzielnica/ulica). W ustaleniu pomoże wyszukiwarka, która przypisze do naszego adresu odpowiedni urząd skarbowy.

Warto wiedzieć, że o nowym adresie możemy poinformować urząd skarbowy także w dowolnym momencie roku. Służy do tego zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3 (za jego pomocą możemy zaktualizować m.in. miejsce zamieszkania, dane kontaktowe czy numer rachunku bankowego, na który realizowane są zwroty podatków). Wypełniony dokument podatnik składa w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania – osobiście, pocztą tradycyjną lub elektronicznie.

DRUKUJ
POBIERZ