Trwa głosowanie!

W sobotę, 28 września, rozpoczęło się głosowanie w VI edycji budżetu obywatelskiego, które potrwa do 7 października. W tym roku do rozdysponowania jest łącznie 30 mln zł (10 mln zł na projekty ogólnomiejskie i 20 mln zł na projekty o charakterze dzielnicowym).

Zadania można wybierać przez internet – za pośrednictwem platformy budzet.krakow.pl lub tradycyjnie – w ok. 150 wyznaczonych punktach głosowania. W tym roku na szczęśliwców, którzy wezmą udział w głosowaniu czekają cenne nagrody.

– Przed nami kluczowy element całego procesu, jakim jest głosowanie w budżecie obywatelskim. Podjęliśmy szereg działań, aby zachęcić krakowian do udziału w nim. Nie ukrywam, że w tym roku bardzo liczymy na dzieci i młodzież, dla których będzie to cenna lekcja wiedzy o społeczeństwie obywatelskim, a także aktywność naszych seniorów. Nie każde zadanie ważne z punktu widzenia mieszkańca może się znaleźć w corocznym budżecie miasta, dlatego warto wziąć udział w nadchodzącym głosowaniu i wybrać te projekty, które zmienią otoczenie i uczynią życie krakowian bardziej komfortowym – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. społecznych i komunalnych.

Gdzie głosować?

Najwygodniejszym sposobem wskazania najlepszych pomysłów jest droga elektroniczna. Aby zagłosować przez internet, konieczna jest wcześniejsza rejestracja na platformie: budzet.krakow.pl: podanie imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, numeru PESEL, a dla osób które go nie mają daty urodzenia i płci, numeru telefonu komórkowego oraz numeru i nazwy dzielnicy zgodnie z adresem zamieszkania.

Ci mieszkańcy, którzy wolą głosować w sposób tradycyjny mogą to zrobić np. w lokalizacjach Urzędu Miasta Krakowa: przy al. Powstania Warszawskiego 10, na os. Zgody 2, przy ulicach: Wielickiej 28 a i Dekerta 24, a także w Miejskim Centrum Dialogu przy ul. Brackiej 10 i w Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców przy ul. Batorego 2/28. Papierowe głosowanie trwa także w dzielnicach – w każdej powstało od kilku do kilkunastu punktów. Ich dokładne adresy i godziny otwarcia dostępne są na stronie budzet.krakow.pl. Na tej samej stronie znajduje się też pełny wykaz projektów – 118 ogólnomiejskich i łącznie 439 dzielnicowych – wraz z krótkimi opisami, spośród których mieszkańcy wybiorą najciekawsze propozycje.

Zagłosować można także w mobilnym punkcie do głosowania, który odwiedzi kilkanaście miejsc w Krakowie w tym m.in na Rondo Mogilskie, al. Róż czy park Jordana.

– Autobus budżetu obywatelskiego będzie w parkach, na Dniach Zdrowia i Dniach Seniora, a także na terenach uczelni wyższych, które są bardzo otwarte na ideę zaangażowania studentów w BO. Głosować będzie można także w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Do udziału w głosowaniu zachęcamy także mieszkających w Krakowie cudzoziemców – wymienia Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia.

Głosując w punkcie trzeba podać imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL/kod identyfikujący nadany przez Urząd Miasta Krakowa dla osób niemających nr PESEL oraz numer i nazwę dzielnicy zgodnie z adresem zamieszkania. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty.

Jak głosować?

Każdy mieszkaniec może zagłosować tylko raz – wskazując po 3 projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe. Zadania oceni w skali od 1 do 3 punktów. Przedsięwzięcia, które zdobędą łącznie największą liczbę punktów znajdą się na liście rankingowej. Do realizacji zostaną wybrane te, które uzyskają najwyższą liczbę punktów, aż do wyczerpania środków przeznaczonych na budżet obywatelski.

W tym roku głosowaniu towarzyszy loteria z cennymi nagrodami. 50 sztuk tabletów trafi do co tysięcznej osoby głosującej online, natomiast kolejne 50 sztuk zostanie rozlosowane wśród mieszkańców głosujących za pomocą karty do głosowania. Wystarczy tylko oddać ważny głos i wyrazić zgodę na udział w loterii by mieć szansę zdobyć jedno ze stu urządzeń. Wystarczy tylko oddać ważny głos i wyrazić zgodę na udział w loterii by mieć szansę zdobyć jedno ze stu urządzeń.

Zachęcamy do głosowania

Miasto prowadzi zakrojone na szeroką skalę działania promocyjne, które mają zachęcić mieszkańców do udziału w głosowaniu.

– To kontynuacja kampanii wiosennej, której celem było skłonienie krakowian do zgłaszania projektów. Teraz przekazy mają zachęcić mieszkańców do głosowania. Niedawno zakończyła się wystawa w różnych punktach miasta, która służyła przypomnieniu już zrealizowanych projektów dzielnicowych i ogólnomiejskich i uświadomieniu mieszkańcom, że warto włączyć się w proces decydowania o tym, jak zostaną wydane publiczne pieniądze – mówi Monika Chylaszek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej UMK.

W kampanii wykorzystywane są sprawdzone: citylighty, plansze w bankomatach, billboardy, siatka na NCK, tysiące plakatów, ulotek, temat BO jest stale obecny na łamach dwutygodnika KRAKÓW.PL i na stronie Magicznego Krakowa.

Dla tych, którzy wiedzę o projektach wolą czerpać z wydawnictw tradycyjnych, a nie z internetu, przygotowano specjalną broszurę w nakładzie 5,5 tys. egzemplarzy ze wszystkimi zadaniami, jakie w tym roku przeszły do etapu głosowania. Trafiła ona m.in. do. Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia na Dekerta, Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta czy Dworku Białoprądnickiego.

Miejska telewizja przygotowała trzy spoty reklamowe, głosowanie promowane są także na miejskim profilu na fb, w BUS TV, a po mieście jeździ też specjalnie oklejony tramwaj.

Działa też infolinia budżetu obywatelskiego: numer 12 616 1111 jest do dyspozycji krakowian w dni robocze w godzinach 7.30-15.30.

Ogłoszenie wyników nastąpi w środę, 23 października. Budżet Obywatelski Miasta Krakowa ma za sobą 5 edycji, w ramach których wykonano już 350 zadań. Liczba ta niebawem się zmieni, bo cały czas trwają prace związane z realizacją projektów wybranych do realizacji w ubiegłym roku.

DRUKUJ
POBIERZ