Kapliczka przy Kobierzyńskiej odzyska dawny blask

Właśnie rozpoczęła się renowacja kapliczki „domkowej” z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W pierwszym etapie obiekt został przeniesiony w nową lokalizację. Teraz wykonywane będą prace konserwatorskie.

Kapliczka przy ulicy Kobierzyńskiej należy do grupy tzw. kapliczek „domkowych”. Wzniesiono ją w roku 1878 przy średniowiecznym trakcie wiodącym niegdyś do przeprawy na Wiśle – poprzez Zakrzówek i Kobierzyn do pobliskich wsi Skawiny i Sidziny. Aż do czasu wzniesienia kościoła w Kobierzynie (1909-1911) była jedynym obiektem kultu religijnego na terenie starej szlacheckiej wsi.

Przed przystąpieniem do prac przeprowadzono szczegółowe badania stratygraficzne, które dokładnie określiły to z czego jest zbudowana kapliczka, jaka była jej pierwotna kolorystyka.

W pierwszym etapie kapliczka została przeniesiona w nowe miejsce, nadal pozostała na ulicy Kobierzyńskie, ale kilkadziesiąt metrów dalej. Roboty związane z przeniesieniem prowadzone były 27 lipca br. (sobota) około godz. 3, aby ograniczyć utrudnienia w ruchu komunikacyjnym. Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Teraz sam budynek oraz poszczególne elementy, m.in. figura Matki Boskiej zostaną poddane renowacji.

Działania konserwatorskie pozwolą przywrócić elementom kapliczki pierwotne lub zbliżone właściwości techniczne oraz wartości estetyczne. Zaplanowano m.in. wymianę tynków, uzupełnienie popękanych spoin, konserwację stolarki, wymianę dachu. Odnowiona zostanie sam figura Matki Boskiej.

Za pracę odpowiada firma TOMA Budownictwo. Zakończenie robót planowane jest w połowie października br.

DRUKUJ
POBIERZ