Dbamy o miejskie oświetlenie

Jednym z naszych zadań jest utrzymywanie w dobrym stanie całej infrastruktury oświetleniowej. Na bieżąco podejmujemy interwencje – na podstawie zgłoszeń mieszkańców. Wymieniamy oświetlenie na ledowe. Jesteśmy odpowiedzialni za realizację zadań inwestycyjnych związanych z budową nowego oświetlenia.

W pogotowiu są ekipy utrzymaniowe działające na nasze zlecenie, ich zadaniem jest reagowanie na bieżące awarie związane z oświetleniem (np. przepalona żarówka, uszkodzony zasilacz oprawy, uszkodzony panel LED, uszkodzony kabel zasilający, uszkodzony słup w zdarzeniu drogowym). Interwencje podejmują w dzień i w nocy. Ekipy ściśle współpracują z działającą całodobowo dyspozytornią – do której najczęściej trafiają informacje o usterkach związanych z oświetleniem. Dodatkowo w mieście trwa regularna wymiana opraw sodowych, są one zastępowane ekologicznymi oprawami LED. W tym roku w budżecie mamy zadanie związane z wymianą oświetlenia na nowoczesne ledowe na osiedlach: Albertyńskim, Niepodległości i Kościuszkowskim.

Każdego roku staramy się wymieniać kolejne setki opraw sodowych na ledowe. Przed nami duże zadanie na trzech nowohuckich osiedlach. Wymiana opraw wpłynie na lepszą widoczność i poprawi bezpieczeństwo – podkreślił Marcin Hanczkowski, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

W zeszłym roku w ramach zadań inwestycyjnych pojawiliśmy się m.in. na ul. Skalica Rogalskiego, Czajek, Petrażyckiego, Koszutki, Pod Strzechą, Przy Kuźni, Zakępie czy Łużyckiej. Nowych 17 słupów pojawiło się wzdłuż ul. Koszutki. Inwestycja kosztowała ok. 98 tys. zł. Wzdłuż ul. Pod Strzechą pojawiło się 7 nowych latarni, taka sama liczba na ul. Przy Kuźni (Budżet Obywatelski, koszt ok. 78 tys. zł), nowe oświetlenie zyskał psi wybieg na os. 2 Pułku Lotniczego. Doświetliliśmy przejścia dla pieszych na ul. Łokietka i Makowskiego w okolicy Parku Krowoderskiego (Budżet Obywatelski, koszt ok. 84 tys. zł), na ul. Obrońców Krzyża (Budżet Obywatelski, koszt ok. 151 tys. zł). Zamontowaliśmy lampy parkowe na terenie ogrodu społecznego przy ul. Zakole (Budżet Obywatelski, koszt ok. 35 tys. zł). Dla kilkunastu zadań została opracowana dokumentacja projektowa, ponieważ budowa oświetlenia również jej wymaga, m.in. dla ul. Zakręt, Mirowskiej.

DRUKUJ
POBIERZ