Krakowska odNOWA Elementarz dla mieszkańców i pasażerów komunikacji miejskiej

W ramach modernizacji ulicy Krakowskiej przebudowane zostanie torowisko wraz z ulicą na odcinku od ul. Rollego do Józefa Dietla. Dodatkowo pracami objęty będzie węzeł rozjazdów Krakowska-Dietla-Stradomska oraz ul. Dietla na odcinku od Bożego Ciała do Augustiańskiej. Renowacji poddany zostanie pobliski most im. marszałka Józefa Piłsudskiego, który zyska efektowną oprawę świetlną. Na modernizację torowiska została przeznaczona kwota ponad 94 mln zł. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach rozwoju publicznego transportu zbiorowego w miastach. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Trakcja PRKiI  i COMSA S.A.U. Prace rozpoczną się w marcu 2019 r. i potrwają ok. 10 miesięcy. 

Krakowska odNOWA Elementarz dla mieszkańców i pasażerów komunikacji miejskiej
Fot. Zarząd Dróg Miasta Krakowa

Zmiany w komunikacji miejskiej

Od marca wzdłuż ul. Krakowskiej zostanie wyłączony ruch tramwajowy. Linie tramwajowe nr 6 (Kurdwanów P+R – Salwator) oraz 17 (Czerwone Maki P+R - Dworzec Towarowy) zostaną zawieszone. Linie nr 10 (Pleszów – Łagiewniki), 73 (Wzgórza Krzesławickie – Nowy Bieżanów) oraz 78 (Borek Fałęcki – Mały Płaszów) będą kierowane ul. Starowiślną.

Uruchomiona zostanie linia nr 44 (Kopiec Wandy – Salwator) oraz dwie nowe linie tramwajowe nr 76 (Czerwone Maki P+R – Kurdwanów P+R) oraz 77 (Łagiewniki – Nowy Bieżanów P+R), których głównym zadaniem będzie wspomaganie w dni powszednie pozostałych linii.

Linia tramwajowa nr 52 (Os. Piastów – Czerwone Maki P+R) zostanie przywrócona na swoją stałą trasę z częstotliwością co 7,5 minuty. Linie tramwajowe nr 4, 8, 13 i 20 w dalszym ciągu będą zawieszone. A linie nr 14, 22 i 24 kursować po obecnych zmienionych trasach.

Zmianie ulegnie trasa autobusowej linii aglomeracyjnej nr 904. Linia będzie obsługiwać dodatkowe przystanki. Przystanek „Korona" w kierunku Wieliczki będzie zlokalizowany na ulicy Kalwaryjskiej, od strony Rynku Podgórskiego. Na zmienionym odcinku trasy linia zatrzymywać się będzie na przystankach: „Plac Bohaterów Getta", „Św. Wawrzyńca" i „Miodowa" (jak dla linii nr 669, z wyjątkiem przystanku „Plac Bohaterów Getta" w kierunku Wieliczki, który będzie wyznaczony na jezdni w istniejącej zatoce).

 

Informacje dla kierowców

organizacja ruchu dietla

  • Zamknięta ul. Krakowska na odcinku do ul. Dietla do ul. Karola Rollego, włącznie ze skrzyżowaniem ulic Karola Rollego - Legionów Józefa Piłsudskiego - Przy Moście, z wyjątkiem skrzyżowania ulic Rybaki – Podgórska – Krakowska;
  • Ruch dwukierunkowy na ulicach: Augustiańskiej, Skawińskiej, Wietora, Rybaki - możliwość przejazdu pojazdów od ul. Dietla do ul. Podgórskiej w obu kierunkach;
  • Ruch dwukierunkowy na ślepych zakończeniach ulic: Meiselsa, Józefa, św. Katarzyny, Skałecznej, Węgłowej, Bocheńskiej, Skawińskiej, Trynitarskiej (brak dojazdu do ul. Krakowskiej);
  • Na ul. Dietla możliwość jazdy na wprost w obu kierunkach – po jednym pasie w każdym kierunku (wyłączenie sygnalizacji świetlnej). Na jednym pasie możliwość parkowania pojazdów;
  • Brak możliwości skrętu z ul. Dietla w ul. Krakowską;
  • Odcinek ul. Stradomskiej przy skrzyżowaniu z ul. Dietla zaślepiony (dojazd do ul. Dietla od ul. Stradomskiej ulicami: św. Agnieszki, Koletek, Sukienniczą).

mapa kierowcy

Dojazd do posesji dla mieszkańców zostanie zachowany
(w zależności od prowadzonego etapu prac).
Zapraszamy do zapoznania się z projektem organizacji ruchu.

 

Tymczasowy parking na placu Wolnica

Dla mieszkańców ulic objętych remontem udostępniony będzie parking na placu Wolnica. Samochód będą mogli zostawić posiadacze abonamentu postojowego z rejonów ulic: Wietora, Skawińskiej, Augustiańskiej i samej Krakowskiej. To właśnie tymi ulicami wyznaczono objazd remontowanej Krakowskiej. Dodatkowo przez pierwsze kilka tygodni prac, dostępne będą również miejsca parkingowe na ulicy Dietla.

Parking na placu Wolnica nie będzie działał podczas zaplanowanych tam wcześniej imprez plenerowych i wystawienniczych. Po zakończeniu modernizacji ulicy Krakowskiej tymczasowy parking z placu Wolnica zniknie i zostanie wyremontowany przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

 

Źródła informacji

W dniach 27 lutego-1 marca br. przy ulicy Rybaki zlokalizowany był punkt informacyjny.

W dniach 18-28 marca punkt informacyjny zlokalizowany jest przy placu Wolnica. W punkcie w godz. od 8:00-16:00 można uzyskać informacje o przebudowie ulicy Krakowskiej, w tym przede wszystkim o tymczasowej organizacji ruchu na obszarze Kazimierza oraz specjalnych miejscach parkingowych wyznaczonych dla mieszkańców.

 

Szczegóły dotyczące inwestycji można uzyskać również dzwoniąc pod nr 12 616 70 00 oraz na bieżąco śledząc stronę internetową ZDMK,  także profil Razem w ruchu na portalu Facebook.com

Projekt inwestycji dostępny jest
tutaj.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków