Na Placu Biskupim zagramy w klasy

Plac Biskupi, zlokalizowany między ulicą Asnyka a Krowoderską, zyska zupełnie nowe oblicze. Zarząd Dróg Miasta Krakowa ogłosił właśnie przetarg na jego rewitalizację.

Na Placu Biskupim zagramy w klasy
Fot. Zarząd Dróg Miasta Krakowa

W obecnym kształcie Plac Biskupi budził zastrzeżenia okolicznych mieszkańców. Teraz ich oczekiwania powinny zostać zaspokojone. W 2017 r. ówczesny ZIKiT przeprowadził bowiem konsultacje społeczne w tym zakresie. Krakowianie mieli możliwość zgłaszania uwag. A zatem to również na ich podstawie wykonawca przygotował dokumentację projektową.

 

 

Projekt rewitalizacji zakłada podział tej przestrzeni na trzy strefy. Pierwsza z nich (największa), strefa parkowa, ciągnąca się od ulicy Asnyka, zostanie uporządkowana, powstanie nowa nawierzchnia, zainstalowane zostaną nowe ławeczki, oświetlenie, kosze na śmieci. Będzie zielono. Środkowa strefa to przestrzeń zarezerwowana dla dzieci z placem zabaw. Będą między innymi trampoliny i ścianka zabawowa oraz miejsce do rysowania kredą czy gry w klasy. Natomiast strefa znajdująca się przy ulicy Krowoderskiej zostanie przemianowana na plac miejski. Nowa nawierzchnia, dekoracyjne oświetlenie, ławeczki oraz fontanna. Miejsca postojowe zostaną wyznaczone na ulicy Biskupiej i wokół placu. To główne założenia projektu w tym obszarze.

Z nowej organizacji na Placu Biskupim powinni być zadowoleni także rowerzyści. Spowolnienie ruchu w tym obszarze poprzez nową jego organizację oraz zainstalowanie stojaków rowerowych wpłynie korzystnie na komfort podróży pieszych i rowerowych, a zatem ogólnie na zwiększenie bezpieczeństwa wokół Placu Biskupiego.

Na ulicach sąsiadujących z Placem zostanie położony nowy asfalt, powstaną nowe chodniki. Prace będą obejmować również wykonanie przyłączy kanalizacyjnych.

Termin składania ofert upływa 19 grudnia tego roku, a zakończenie prac budowlanych planowane jest na koniec października 2019 r.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków