Wygodniej na al. Solidarności

Do końca roku zostanie przeprowadzona awaryjna naprawa odcinków torowiska tramwajowego w alei Solidarności. Prace, które będą realizowane na odcinku pomiędzy ulicą Bulwarową i węzłem rozjazdów Kombinat powinny rozpocząć się w przeciągu dwóch tygodni. Pozwolą one utrzymać torowisko w dobrej kondycji do czasu modernizacji.

Wygodniej na al. Solidarności
Fot. Zarząd Dróg Miasta Krakowa

Przetarg został ogłoszony w sierpniu br. Złożono dwie oferty. W przypadku braku odwołań, umowa na kwotę 2,5 miliona złotych zostanie podpisana z firmą ZUE S.A. w przyszłym tygodniu. Prace powinny rozpocząć się w przeciągu dwóch tygodni. Przed przystąpieniem do robót zostanie wykonana, uzgodniona i wprowadzona zastępcza organizacja ruchu, która wyłączy ruch tramwajowy na al. Solidarności. Wyłączenie ruchu tramwajowego w tym miejscu będzie wiązało się z korektami tras w innych częściach Nowej Huty. Zmieni się np. trasa linii 22 – kursy od Borku Fałęckiego utrzymane będą na stałej trasie, natomiast przy Kombinacie linia zamiast do Walcowni, skręci w prawo w kierunku Kopca Wandy (wyłączony zostanie ruch tramwajowy na ulicy Mrozowej).
 

 


Na torowisku w alei Solidarności wykonane zostaną następujące prace naprawcze: demontaż szyn i podkładów wraz z akcesoriami; montaż podkładów drewnianych wraz z akcesoriami (węzłami kotwiącymi); montaż szyn; wykonanie spawanych połączeń szynowych. W ramach robót zaplanowano również szlifowanie i podbijanie torowiska. Po zakończeniu prac przejazd pasażerów będzie bardziej komfortowy, a tramwaje będę poruszać się po torowisku z odpowiednią prędkością.

Wykonawca po zakończeniu prac uporządkuje teren, odtworzy oznakowanie nawierzchniowe poziome na obszarze objętym pracami. Zlikwiduje zastępczą organizację ruchu i wprowadzi docelową. Zakończenie prac planowane jest 20 grudnia br.

Torowisko wzdłuż al. Solidarności przewidziane jest do modernizacji w 2019 roku, w ramach projektu Modernizacja torowisk tramwajowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, współfinansowanego ze środków UE. Wtedy to przebudowane zostanie torowisko tramwajowe w al. Solidarności wraz z układem drogowym na odcinku od Placu Centralnego do ul. Bulwarowej.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków