3 Najlepsze projekty Budżetu Obywatelskiego Krakowa 2018

O tym, że mieszkańcy polskich miast mają realny wpływ na swoje najbliższe otoczenie, świadczy inicjatywa zwana budżetem obywatelskim. Rokrocznie powiększa się grono osób (być może sam/sama do nich należysz), które decydują o celach wydatków części środków z miejskiej kasy. Nie inaczej było i w tym roku w Krakowie. Możesz się o tym przekonać, poświęcając chwilę na zapoznanie się ze zwycięskimi projektami V edycji budżetu.

3 Najlepsze projekty Budżetu Obywatelskiego Krakowa 2018
Fot. Budżet obywatelski

Budżet obywatelski – co to takiego?

Najprościej ujmując, budżet obywatelski jest inicjatywą, która ma na celu zmobilizowanie mieszkańców miasta do aktywnego uczestniczenia w kształtowaniu najbliższego im środowiska. Odbywa się to poprzez opracowywanie projektów (organizowane są nawet wspólne maratony projektowe), które później głosowane są przez każdego zainteresowanego mieszkańca. Odbywa się to albo w sposób tradycyjny w punkcie stacjonarnym, albo wirtualnie na stronie internetowej.

Środki w ramach budżetu obywatelskiego Krakowa podzielone są na dwie pule. Pierwsza przeznaczona jest na projekty ogólnomiejskie, druga na te realizowane przez poszczególne dzielnice. Kwota przeznaczona na zadania ogólnomiejskie w ramach Budżetu Obywatelskiego Krakowa na rok 2018 wynosi ponad 8 milionów złotych. Fundusze na działania o specyfice dzielnicowej sięgają wysokości prawie 4,5 miliona złotych.

W tym roku zwycięstwo odniosły projekty dotyczące zieleni, sportu, zdrowia oraz kultury.

 

Zielony pochłaniacz smogu dla każdej dzielnicy!

Smog jest tematem numer jeden w rozmowach mieszkańców Krakowa. W szczególności, kiedy na rozmieszczonych w różnych częściach miasta elektronicznych tablicach, informujących o stanie zanieczyszczenia powietrza, pojawiają się podwyższone wyniki. Projekt Zielony pochłaniacz smogu dla każdej dzielnicy! zwyciężył w tegorocznym głosowaniu Budżetu Obywatelskiego Krakowa. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców miasta.

Zgodnie z założeniami projektu w każdej z 18 dzielnic Krakowa znajdzie się pochłaniająca zanieczyszczenia tzw. zielona ściana, składająca się z roślin, które najlepiej się spisują w oczyszczaniu powietrza ze szkodliwych substancji. O dokładnej lokalizacji tych konstrukcji, pozwalających nam na głębszy oddech, będą decydowały rady konkretnych dzielnic. Będą to robiły w porozumieniu z instytucjami, które w zakresie swoich działań mają gospodarowanie przestrzenią.

Przewidywany termin „zazielenienia” Krakowa to druga połowa roku 2019.

 

Tężnia solankowa

Drugie miejsce na liście priorytetów mieszkańców Krakowa zajął zdrowy wypoczynek spod znaku… morskiego mikroklimatu. W ramach tej obywatelskiej inicjatywy będziemy mogli zażyć powietrza z dużym stężeniem jodu podczas spacerów nad Zalewem Bagry, który jest niezwykle częstym kierunkiem wiosennych i letnich wypadów wszystkich krakowian.

Autorzy projektu budowy tężni solankowej podkreślają, że stanie się ona wielkim filtrem powietrza. Trwający godzinę spacer w jej pobliżu ma odpowiadać 3 dniom pobytu nad morzem! Co istotne, nie ma mowy o wchodzeniu do zamkniętego pomieszczenia – wszystko będzie dostępne na otwartej przestrzeni. Nie pozostaje nic innego, jak powoli przygotowywać układy oddechowe na rarytasy rodem z drugiego krańca Polski!

Przewidywany termin rozpoczęcia budowy tężni to rok 2020. 

 

Czyżby zapomniano o Zalewie Nowohuckim… i Nowej Hucie?

Na ostatnim miejscu podium znalazł się projekt, który Bezpośrednio dotyczy najmłodszej dzielnicy Krakowa – Nowej Huty. Chodzi o dofinansowanie na kwotę 2,4 miliona złotych gotowych, ale jeszcze niewdrożonych planów rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego, czyli najpopularniejszego miejsca wypoczynku oraz rekreacji nowohucian.

Dzięki tym środkom powstanie nowy plac zabaw oraz boiska – multifunkcyjne oraz do piłki siatkowej. Pojawią się również nowe kosze na śmieci. Był to jeden z trzech zaproponowanych przez autorów wariantów. Pozostałe dwa zakładały m.in. budowę plaży nad zalewem.

Przewidywany termin rozpoczęcia odnowienia terenów Zalewu Nowohuckiego to rok 2019. 

 

Powody do zadowolenia

Na realizację trzech opisanych wyżej inwestycji, które zostały wybrane w ramach Budżetu Obywatelskiego Krakowa 2018, przyjdzie nam trochę poczekać. Już teraz powinniśmy jednak być zadowoleni (a może nawet i trochę dumni). W tym roku łącznie zgłoszono aż 430 projektów, na które swoje głosy oddało ponad 34 tysiące mieszkańców (najwięcej z Podgórza, Dębnik, Nowej Huty i Prądnika Białego), czyli więcej niż przed rokiem. Dodatkowo znacznie spadł odsetek głosów nieważnych.

 

Zapraszamy też do zapoznania się z wykazem wszystkich projektów przyjętych do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków