Nowa jakość miejskich dwóch kółek

1 marca powiększył się system roweru miejskiego Wavelo. Obecnie do dyspozycji krakowian jest 30 stacji i 300 jednośladów, a już od połowy kwietnia będzie 150 stacji i 1500 rowerów.

Nowa jakość miejskich dwóch kółek
Fot. Zarząd dróg Miasta Krakowa

- Wszystkich mieszkańców zachęcamy do wypróbowania miejskich jednośladów, szczególnie, że jest to całkiem nowa jakość, nieporównywalna z żadną inną tego typu usługą w skali Polski, a nawet Europy – podkreśla Marcin Wójcik z ZIKiT. - W przeciwieństwie do lat poprzednich, cennik oparty jest na abonamentach. Zadbaliśmy o to, by były dostępne w atrakcyjnych cenach – dodaje.

I tak już za 19 zł miesięcznie można korzystać z roweru przez 60 minut codziennie, bez dodatkowych opłat. Z kolei wybór abonamentu o 5 zł droższego da nam dodatkowo 30 minut dziennej jazdy. - Po przekroczeniu tego limitu czasu uruchamiane jest naliczanie minutowe, tj. 5 groszy za minutę – wylicza Albert Wójtowicz, z firmy BikeU, operatora systemu Wavelo. – Naliczanie minutowe to nowość dostępna jedynie w Krakowie – dodaje.

abonament wavelo

Zwracamy uwagę, że warto zaoszczędzić kupując roczny abonament, tym bardziej korzystny, że rower Wavelo jest dostępny przez cały rok, bez zimowej przerwy. Roczne abonamenty kosztują odpowiednio 179 zł i 224 zł. To oznacza, że przy wykupionym rocznym abonamencie (179 zł) płacimy zaledwie 49 groszy za godzinę jazdy. W przypadku kupna abonamentu miesięcznego (19 zł), godzina wychodzi nieco drożej, bo 63 grosze.

Warto także pamiętać, iż firma BikeU, która jest operatorem systemu Wavelo, w połowie października 2016 r. przy otwarciu systemu, każdemu użytkownikowi, który posiadał pozytywne konto w poprzednim systemie KMK Bike, przekazała gratisowy voucher. Jest on wartości 19 zł jako abonament miesięczny, uprawnia do jazdy godzinę dziennie gratis (w wybranym miesiącu) i jest ważny do 13 czerwca 2017 r.

Nowy system jest absolutnie innowacyjny nie tylko w skali kraju, ale także Europy. Rowery Wavelo wyposażone są w komputery pokładowe z GPS, można je zarezerwować przez aplikację mobilną, jak również nadać funkcję parkowania, gdzie rower czeka na użytkownika i nie jest możliwy do wypożyczenia przez kogoś innego. Za drobną opłatą (3 zł) rower można zostawić w dowolnym miejscu, oczywiście w obrębie działania systemu. A kolejny użytkownik, który przyprowadzi ten rower do stacji, otrzymuje bonus 1 zł. Nowością jest także to, że po każdorazowej skończonej jeździe, całą trasę naszej podróży na rowerze, możemy sprawdzić na swoim koncie.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków