ZIKiT Liderem Miejskich Innowacji

Dziękujemy za kolejne wyróżnienie! 20 października Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie uczestniczył w konferencji  Computerworld „Miasto 2.0 – Smart City”, podczas której odebraliśmy dyplom Lidera Miejskich Innowacji. Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 20 projektów z całego kraju. Celem inicjatywy jest pokazanie dobrych praktyk i nowoczesnych rozwiązań, wpisujących się w ideę inteligentnego miasta (Smart City).

ZIKiT Liderem Miejskich Innowacji
Fot. ZIKiT

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wystartował w konkursie z projektami dotyczącymi oświetlenia. Są to: „SOWA - Energooszczędne oświetlenie uliczne” oraz ISE - pilotażowy projekt modernizacji oświetlenia ulicznego wraz z rozbudową warstwy telemetrycznej i stworzeniem systemu sterowania. Oba projekty uzyskały dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

W ramach pierwszego projektu wymienione zostały nie tylko lampy, ale też blisko 150 km podziemnych kabli, 116 szaf sterowniczych i 4 tys. słupów oświetleniowych. Zyskaliśmy także system sterowania oświetleniem, który pozwala on na dostosowanie poziomu oświetlenia do aktualnych potrzeb – np. warunków pogodowych, natężenia ruchu drogowego, pory dnia, miejsca (np. bliskość przejścia dla pieszych i skrzyżowania) oraz obowiązujących norm. 

- Kraków jest jedynym miastem w Polsce, które w ramach programu SOWA zmodernizowało nie tylko oprawy, ale całą infrastrukturę oświetleniową. Warto podkreślić, że gigantyczne przedsięwzięcie udało się zamknąć w ciągu roku, począwszy od zdobycia wszystkich zgód i pozwoleń, a skończywszy na pracach, które prowadzone były w mieście, które jest żywym organizmem – mówi Władysław Reczyński z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Drugi innowacyjny projekt modernizacji oświetlenia - ISE, realizowany jest wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. W najbliższy czwartek, 27 października, na AGH organizowana jest konferencja na ten temat. Wymiana lamp zakończy się w listopadzie. Pilotażowy projekt obejmuje m.in. montaż 3768 punktów świetlnych zlokalizowanych w rejonach: Aleje Trzech Wieszczów i Stare Miasto, Salwator, Łobzów, Bronowice na terenie Krowodrzy i Śródmieścia.

W 2015 roku oprócz wdrażania programów SOWA i ISE, modernizację przeszło także oświetlenie Rynku Podgórskiego, wybranych osiedli w Nowej Hucie oraz zamontowane zostało oświetlenie na Bulwarze Czerwieńskim.

Przypomnijmy, że system oświetlenia Krakowa obejmuje ulice, parki, iluminację zabytków oraz miejsc ciekawych turystycznie, przejść podziemnych i tuneli (np. Krakowskiego Szybkiego Tramwaju). Obecnie w mieście mamy 67 tysięcy punktów świetlnych (z czego ponad 6 tysięcy stanowią oprawy w technologii LED), 800 lamp oświetlających przejścia podziemne, 354 iluminatorów i naświetlaczy oraz 1320 szaf sterowniczo-rozdzielczych, w tym 116 przystosowanych do zdalnego sterowania.

nagroda zikit

 

Tagi: nagroda, ZIKiT

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków