Dekoracja świąteczna w nowym stylu

ZIKiT ogłosił przetarg na projekt i wykonanie dekoracji świątecznej. W tym roku ozdoby na ulicach, placach i mostach Krakowa mają nawiązywać do stylu Polskiego Art Deco, czerpiącego inspirację z polskiej sztuki ludowej, charakteryzującego się uproszczoną bryłą i bogactwem motywów ornamentalnych. Forma i kolorystyka dekoracji ma tworzyć klimat śnieżnych świąt, podkreślać zimowy nastrój, utrzymana zatem będzie w kolorystyce białej i srebrzystej, z nielicznymi akcentami granatu, zieleni i czerwieni.

Dekoracja świąteczna w nowym stylu
Fot. Wiesław Majka

Najczęściej pojawiającymi się formami będą gwiazdy, kule i śnieżynki. Projekt ma nawiązywać do charakteru krakowskich ulic, a elementy powinny być wykonane z materiałów zapewniających atrakcyjny wygląd w dzień jak i w nocy.

Nowością będą też animacje komputerowe z motywami świątecznymi, wyświetlane z projektorów na Wieży Ratuszowej oraz na Forcie Lubicz na Rondzie Mogilskim.

Pierwszą ozdobą świąteczną, która zauważą krakowianie, będzie choinka w Rynku Głównym. Pojawi się tam już 26 listopada. Będzie miała wysokość ok. 15 metrów, a rozświetli ją około 40 tysięcy światełek, które będą migotać. Choinki pojawią się też na Al. Róż i Placu Wszystkich Świętych. Będą nieco niższe (10 metrów) i zostaną ustawione 4 grudnia.

Wszystkie ozdoby świąteczne będą widoczne na ulicach Krakowa do 31 stycznia 2017 r.

Wyjątkowy nastrój świąt zostanie również podkreślony przez  postacie aniołów. Jedenaście dużych aniołów stanie w następujących lokalizacjach: Rondo Barei, Plac Wolnica, Rondo Czyżyńskie, Plac Centralny, Park Krakowski (okolice fontanny), Rondo gen. Maczka, Rondo Młyńskie, Rondo Grunwaldzkie, Rondo Dywizjonu 308, Plac Niepodległości, Park Krowoderski (od strony Opolskiej). Natomiast cztery mniejsze anioły zostaną ustawione na Rondzie Pamuły.

Wśród elementów dekoracyjnych nie zabraknie także świątecznych baniek. Jedna zostanie ustawiona w Rynku Podgórskim, przez środek której będzie można przejść; druga stanie na podeście na Rondzie Grunwaldzkim.

Udekorowane zostaną także lampy (głównie w rejonie Rynku Głównego, Małego Rynku i Ronda Matecznego), ulice prowadzące do Rynku Głównego, drzewa w centrum miasta, najważniejsze place (np. Aleja Róż, Plac Wolnica, Plac Centralny, Plac o. Studzińskiego) oraz krakowskie mosty, a dokładnie: Most Dębnicki, Grunwaldzki, Piłsudskiego, Estakada 29 Listopada, Most Powstańców Śląskich oraz Most Wandy.

Więcej szczegółów na temat dekoracji będzie wiadomych już po przetargu.

 

 

 

 

Tagi: ZIKiT, święta

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków