Jesienne remonty w Śródmieściu

Mimo załamań pogody, na ulicach Krakowa kontynuowane są prace remontowe. Poniżej prezentujemy naprawy, które wykonywane są w obrębie Starego Miasta i Kazimierza.

Jesienne remonty w Śródmieściu
Fot. ZIKiT

W październiku drogowcy pracują m.in. na ul. Wawrzyńca, gdzie konieczna była naprawa zapadniętych kostek wzdłuż torowiska na odcinku od ul. Dajwór do ul. Starowiślnej oraz na ul. Dajwór w rejonie skrzyżowania z ul. Wawrzyńca. Remont poprawi estetykę miejsca oraz zdecydowanie zwiększy komfort jazdy kierowców.

Remonty prowadzone są także na ulicach: św. Agnieszki (wymiana chodnika po obu stronach w rejonie ul. Dietla, ul. Lewkowej (remont jezdni) oraz na ul. Wenecja (naprawa chodnika na całej długości ulicy po stronie wschodnie, w sumie 1200 m kw).

Kontynuowane są również prace na Placu Mariackim, gdzie wymieniana jest zniszczona nawierzchnia. Właśnie zakończono prace na odcinku od strony ul. Mikołajskiej do fontanny na placu. Następny etap ruszy w najbliższych dniach (jest to uzależnione od warunków atmosferycznych) i będzie to odcinek od ul. Floriańskiej do wejścia głównego kościoła.

Projekt budowlany zatwierdził konserwator zabytków: - Odtwarzamy istniejący wcześniej układ i wymieniamy kostkę wapienną. Każda kostka przed położeniem przechodzi jeszcze dodatkową selekcję pod kątem wytrzymałości. Sprawdzamy m.in. czy wapień nie ma spękań i wszystkie nietrwałe kawałki są eliminowane – mówi kierownik remontu na Placu Mariackim.

Wymieniana nawierzchnia na Placu Mariackim mierzy około 3 tys. m kw. Remont poprzedzony był poszukiwaniem i testowaniem odpowiedniego materiału, który będzie najbardziej wytrzymały na zniszczenie. Naukowcy z AGH na zlecenie ZIKiT-u przebadali sześć próbek skały, czyli wapień norymberski z Niemiec, polski z kamieniołomu z Celin, portugalski, dwa bałkańskie i w końcu francuski, który ostatecznie został wybrany.

Wybór kostki z wapienia podyktowany był względami historycznymi i decyzją konserwatora zabytków. Ponadto „kamień przeznaczony dla otoczenia tej rangi zabytków winien być starannie wyselekcjonowany, poddany wcześniejszym badaniom jego cech fizycznych i mechanicznych oraz posiadać duże walory estetyczne” – czytamy w wytycznych Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wszystkie te warunki zostały przez ZIKiT spełnione.

 

Tagi: remonty, ZIKiT

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków