Rower publiczny w Krakowie inspiruje Śląsk

Jak krok po kroku wyglądał wybór roweru miejskiego w procesie koncesji? Jak wyglądał wzór umowy i jak przebiegały negocjacje, a w końcu na jakie trudności natrafił Kraków podczas pionierskiej inicjatywy wyłonienia koncesjonariusza systemu roweru miejskiego – na takie zagadnienia zwrócili uwagę przedstawiciele Metropolia Silesia, których gościliśmy w Krakowie. Ta aglomeracja skupiająca dwa miliony ludzi z 14 największych miast Śląska i Zagłębia planuje uruchomić metropolitalny system wypożyczalni rowerów, korzystając z przykładu Krakowa.

Rower publiczny w Krakowie inspiruje Śląsk
Fot. Zarząd dróg Miasta Krakowa

Będzie to z pewnością większe przedsięwzięcie niż krakowskie, ponieważ dotyczy grupy kilkunastu miast i zakłada uruchomienie 11 tysięcy rowerów, ale istotny jest tutaj wybór formuły wyłonienia wykonawcy, czyli w koncesji zamiast w przetargu. Jednym z dużych plusów takiego rozwiązania, jest to, że koncesja ogłaszana jest na świadczenie usługi bez konieczności kupowania sprzętu, a gwarantem tego, że rowery będą najwyższej jakości (tzw. czwartej generacji) były w Krakowie zapisy w umowie oraz dwa próbne rowery przekazane ZIKiT-owi.

Przypomnijmy, że już w kwietniu ZIKiT wyłonił firmę, która zwyciężyła w postępowaniu koncesyjnym na operatora krakowskiego roweru publicznego. W przeprowadzonym zamówieniu, po szczegółowej i wielowątkowej weryfikacji, wybrano ofertę firmy BikeU z Warszawy, która jest częścią międzynarodowego koncernu, o bardzo dużym doświadczeniu w realizacji inwestycji w trybie koncesji i partnerstwa prywatno - publicznego. Zanim jednak doszło do podpisania umowy, dwóch oferentów z koncesji złożyło skargę do sądu i stąd cała procedura uruchomienia roweru miejskiego opóźniła się o kilka miesięcy.

Obecnie po pokonaniu tych trudności, jesteśmy już na etapie uruchomiania pierwszych stacji rowerowych, które zostaną otwarte w połowie października, a następnie w kwietniu 2017 r., użytkownicy będą mogli już korzystać z 1500 rowerów w 150 lokalizacjach.

Warto zaznaczyć, że będą to pojazdy 4-tej generacji. Oznacza to większy komfort dla użytkownika i dbałość o jego bezpieczeństwo. Rowery wyposażone będą w komputery pokładowe, zasilane przez dynamo i panel słoneczny oraz zapięcie kłódką typu U. Flotę rowerów będzie można monitorować poprzez wbudowane moduły GPS.

Tagi: ZIKiT, rower

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków