Remonty w centrum Krakowa

Dziś przygotowaliśmy skrót remontów drogowych, które ZIKiT prowadzi w Śródmieściu. W tym roku nie zostało ich już dużo, ponieważ większość prac została wykonana w pierwszym półroczu 2016 r. Obecnie trwa wymiana zniszczonej nawierzchni na Placu Mariackim oraz naprawiane są ulice i chodniki osiedlowe, które nie mają już takiej funkcji reprezentatywnej, ale będą służyć mieszkańcom.

Remonty w centrum Krakowa
Fot. Paweł Krawczyk

Remont na placu Mariackim potrwa do listopada. Aby nie spowodować większych utrudnień dla pieszych i nie blokować dostępu do Bazyliki Mariackiej, prace zostały podzielone na 5 etapów. Obecnie trwa pierwszy z nich na tyłach kościoła. Koszt remontu to 5 mln zł.

Remont poprzedzony był poszukiwaniem i testowaniem odpowiedniego materiału, który będzie najbardziej wytrzymały na zniszczenie. Ponieważ z przyczyn historycznych konserwator zabytków dopuścił tylko wapień, naukowcy z AGH, na zlecenie ZIKiT-u przebadali sześć próbek tej skały, czyli wapień norymberski z Niemiec, polski z kamieniołomu z Celin, portugalski, dwa bałkańskie, a ostatnio francuski, który ostatecznie został wybrany.

Na terenie Dzielnicy II (Grzegórzki) i Dzielnicy III (Prądnik Czerwony) prowadzone są obecnie prace remontowe w kilku miejscach. Trwa remont zatoki parkingowej na ul. Francesco Nullo przy budynkach nr 13 i 17 . Koszt remontu to 70 tys. zł. Na ul. Kantora remontowany jest chodnik pomiędzy blokami nr 3-5 oraz na odcinku od garaży w rejonie budynku 7 do budynku przy ul. Ślicznej 23. Koszt 80 tys. zł.

Drogowców spotkamy także na ul. Seniorów Lotnictwa, gdzie trwa wymiana nawierzchni ulicy (65 tys. zł) oraz na ul. Sadzawki, na której naprawiany jest chodnik.

Tagi: ZIKiT, remonty

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków