Aleje Trzech Wieszczów za 30, 40 lat…

Czy Aleje mogą stać się bardziej przyjazne dla mieszkańców? Jak na tej trasie usprawnić transport publiczny? Gdzie jest miejsce na zieleń, parkingi, usługi? Na te i wiele innych pytań starali się odpowiedzieć uczestnicy warsztatów „Aleje Trzech Wieszczów 2.0” – studenci, naukowcy Politechniki Krakowskiej a także przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa i ZIKiT-u. Wczoraj podczas Forum Mobilności w Pałacu Krzysztofory odbyła się prezentacja projektów oraz dyskusja na temat przyszłości Al. Trzech Wieszczów.

Aleje Trzech Wieszczów za 30, 40 lat…
Fot. ZIKiT

Jak zauważyli prelegenci dla polepszenia ruchu na Alejach Trzech Wieszczów wskazana jest rozbudowa trzeciej obwodnicy Krakowa, ale równie ważne jest zachęcenie krakowian do korzystania z komunikacji zbiorowej. Z tej przyczyny w swoich projektach umieścili na ATW linię tramwajową (także w podziemnym tunelu), była też mowa o wpuszczeniu na aleje metrobusu. Wszystko po to, aby pasażerowie mogli pokonywać ten odcinek szybciej i bardziej komfortowo.

Dyskusja dotyczyła  również pomysłu stworzenia przestrzeni  dla pieszych, w której będzie można odpocząć i miło spędzić czas, przekształcenia  ATW w zieloną aleję miejską, czy też w strefie najbardziej zurbanizowanej - w woonerf, tj. ulicę łączącą funkcję deptaku, parkingu i miejsca spotkań.

- Ograniczenie ruchu samochodowego w centrum miasta oraz poprawa jakości powietrza w Krakowie jest dla nas priorytetem i te dążenia są już przez nas realizowane. Pomysły studentów wybiegają w przyszłość i są bardzo odważne, ale ich sens jest zbieżny z działaniami miasta – powiedział Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta Krakowa ds. Inwestycji Miejskich.

Przypomnijmy, że Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w ubiegłym roku rozpoczął współpracę z Politechniką Krakowską, której celem jest analiza ruchu drogowego w Krakowie i poszukiwanie nowych, ciekawych rozwiązań komunikacyjnych. Dzięki temu obie strony wymieniają się wiedzą i spostrzeżeniami na bieżąco, a uczelnia zyskuje cenny materiał dydaktyczny. Poprzednim tematem, nad którym pochylili się studenci z Koła Naukowego Systemów Komunikacyjnych Politechniki Krakowskiej, były Światowe Dni Młodzieży.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków