Wymieniamy stare wiaty!

Kraków wymienia wiaty przystankowe, które mają już ponad 15 lat i są mocno wyeksploatowane. Do 2029 r. wymiana obejmie ponad 500 sztuk. W pierwszej kolejności wymieniane są najstarsze i najbardziej zniszczone obiekty. Natomiast w przypadku stawiania wiat w nowych lokalizacjach (tam gdzie ich wcześniej brakowało) ZIKiT wziął pod uwagę głosy mieszkańców i rad dzielnic. Co ważne, kompleksowa wymiana jest dla miasta bezkosztowa.

Wymieniamy stare wiaty!
Fot. ZIKiT

Od początku roku do teraz (9 czerwca) na terenie Krakowa wymienionych zostało 18 starych wiat, w tym m.in.  w Borku Fałęckim, przy ul. Zakopiańskiej, Opolskiej, Kapelance, Konopnickiej, Witosa, Lublańskiej, Pleszowskiej.

Także w tym okresie (I półrocze 2016) odnowione wiaty zostały posadowione w nowych lokalizacjach (21 miejscach), przy których nie było wcześniej zadaszeń, tj. przy ul. Fredry, Glogera, Krowoderskich Zuchów, Balickiej, Sołtysowskiej, Zakopiańskiej, Fredry, Petrażyckiego, Wielickiej, Wysłouchów, św. Brata Alberta, Powstańców, Kałuży, Ks. Jancarza, Królowej Jadwigi, Ciepłowniczej, Szybisko, Wysłouchów i Puszkarskiej.

Trwają także prace związane z przygotowaniem fundamentów pod nowe konstrukcje przy kolejnych ulicach Krakowa (Balickiej, Batalionu Skała AK, Krowoderskich Zuchów, Prądnickiej, Mackiewicza).

Wymiana wiat jest dla miasta bezkosztowa, wykonuje ją firma, która w zamian za dochód z reklam umieszczonych w gablotach reklamowych na przystankach wymieni 500 sztuk zadaszeń oraz przez cały okres trwania umowy (tj. 250 miesięcy)  będzie dbała o ich utrzymanie i ewentualne naprawy.

Najwięcej wiat, bo blisko 200, wymienionych będzie w ciągu pierwszych czterech latach – po 50 rocznie do 2018 roku. Koncesja obejmuje również odremontowanie i posadowienie w nowych lokalizacjach, wybranych przez mieszkańców i ZIKiT - 125 wiat, zdemontowanych w ramach wymiany, które zostaną odnowione i posadowione w nowych lokalizacjach.

Obecnie w Krakowie jest 1800 przystanków, z czego około 1000 zadaszonych.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków