Kontrolerzy odbierani są pozytywnie

Od 1 lutego krakowscy kontrolerzy przeprowadzili ponad 7 tysięcy kontroli w tramwajach i autobusach. Przypominamy, że od początku miesiąca sprawdzaniem biletów na zlecenie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, zajmuje się firma Renoma i połowa kontrolerów pracuje teraz w charakterystycznych służbowych strojach: granatowa kurtka i spodnie (lub spódnica), biała koszula i bordowy krawat. W tym gronie są także trzy Panie.

Kontrolerzy odbierani są pozytywnie
Fot. ZIKiT

W ciągu dwóch tygodni przeprowadzono 7700 kontroli, wydano 2268 wezwań do zapłaty oraz w 891 przypadkach pasażerowie opłacili „przejazd na gapę” u kontrolera gotówką lub kartą. Zgodnie z umową, firma w ciągu miesiąca, powinna przeprowadzić co najmniej 15 tysięcy kontroli (w okresie wakacyjnym 10,5 tys.). Miesięcznie kontrolerzy powinni także wystawić 6 tysięcy opłat dodatkowych (w wakacje mniej – 4.200). Liczby te zostały ustalone na podstawie statystyk z ubiegłych lat.


Krakowianie powoli przyzwyczajają się do nowych kontrolerów i odbierają ich pozytywnie:
- Od początku naszej działalności w Krakowie nie odnotowaliśmy żadnego przypadku agresji ze strony „gapowiczów”, co jest ewenementem w naszej pracy. Można śmiało powiedzieć, że mundur łagodzi obyczaje – mówi Marcin Bonisławski z Renomy.


W Krakowie obecnie pracuje na trzy zmiany ponad 100 kontrolerów, z czego połowa jest rozpoznawalna, natomiast pozostali działają w cywilnych ubraniach. Okazuje się, że taki system mieszany jest konieczny, bo kontrolerzy w granatowych strojach są wprawdzie cieplej przyjmowani przez pasażerów, ale za to mają niższą skuteczność docierania do osób, które jeżdżą bez biletu:
- Przyznają, że niektórzy pasażerowie na ich widok wysiadają z pojazdu albo szybko kasują bilety. Opcja mieszana jest więc optymalna, żeby nasza praca była w pełni skuteczna  – mówi Marcin Bonisławski.

Kontrolerzy pracują 24 godziny na dobę i są wyposażeni w elektroniczne czytniki, przez co wszystkie kontrole są od razu rejestrowane w systemie. Przypominamy także, że biuro obsługi pasażerów oraz miejsce przyjmowania wniosków i zażaleń znajduje teraz przy ul. Wileńskiej 2a (przecznica od al. 29 Listopada), a nie jak wcześniej przy ul. Wawrzyńca. Punkt czynny jest: w poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki w godz. 8-16 oraz w środy w godz. 10-18. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 12 306 77 11.
 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków