Ogólne

Dobre wiadomości dla pasażerów

Kraków stawia na komunikację zbiorową. Znaczne wzmocnienia linii tramwajowych i autobusowych nastąpi już od października.

 

Spotkanie z mieszkańcami Kazimierza i Starego Miasta

Mieszkasz w rejonie Placu Nowego lub ul. Podzamcze? Zauważyłeś i przetestowałeś zmiany w organizacji ruchu, które ZIKiT wprowadził w tej części Krakowa? Chcesz podzielić się swoimi uwagami? Zapraszamy dziś o godz. 18 na otwartą debatę z mieszkańcami. Warto wziąć w niej udział, bo testowane przez tydzień zmiany mogą zostać utrzymane na dłużej, a jak pokazał przykład ul. Kalwaryjskiej – dzięki rozmowie i spotkaniu można dograć istotne szczegóły każdego nowego pomysłu.

Modernizacja oświetlenia w Krakowie. Zapraszamy na konferencję!

W Krakowie trwa montaż specjalnego, inteligentnego oświetlenia, którego intensywność będzie dostosowywana do warunków pogodowych, innych źródeł światła czy natężenia ruchu. Efekty pilotażowego projektu prowadzonego przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą mogą się przełożyć na ogólne zasady funkcjonowania oświetlenia w całym Krakowie.

Remont skrzyżowania w rejonie ul. Bora-Komorowskiego

W najbliższy weekend zostanie przeprowadzony remont nawierzchni na skrzyżowaniu ulic Bora-Komorowskiego – Andersa – Wiślicka - Okulickiego. Prace potrwają od piątku (23.09) od godz. 20 do poniedziałku (26.09) do godz. 6:00.

Dzień bez samochodu już w czwartek

22 września Kraków po raz 15. weźmie udział w Europejskim Dniu bez Samochodu. Nasze miasto, idąc śladem innych miast europejskich, będzie zachęcać w tych dniach do wypróbowania alternatywnych dla samochodu środków transportu. Tym bardziej, że według ostatnich badań Europejskiego Urzędu Statystycznego, krakowianie bardzo dobrze oceniają komunikację miejska.

Likwidacja miejsc postojowych na chodnikach

Nie można wytyczać miejsc parkingowych na chodniku, jeżeli po ich wyznaczeniu nie zostanie odpowiednia, określona przepisami, ilość miejsca dla pieszych – tak w skrócie podsumować można zalecenia dla ZIKiT, jakie wydał urząd wojewódzki. Dlatego w tym tygodniu zniknie część miejsc postojowych z ulic w centrum miasta.

 

Ulica Wrobela: II etap do remontu

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosił przetarg na rozbudowę ul. Wrobela od skrzyżowania z ul. Rączna/ Łutnia do ul. Husarskiej. Projekt przebudowy i realizacja przewidziane są w przyszłym roku.

Mieszkańcy są zadowoleni z komunikacji miejskiej

Coraz więcej krakowian pozytywnie ocenia transport publiczny w naszym mieście, w dodatku Kraków wypada najlepiej na tle całego kraju  – tak wynika z badań, które we wrześniu zaprezentował Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny). Dziękujemy pasażerom za taką ocenę! Mamy także nadzieję, że dobra opinia zachęci jeszcze więcej osób do korzystania na co dzień z komunikacji miejskiej, na przykład podczas trwającego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności.

Plany remontów torowisk 2016-2021

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przygotował harmonogram remontów torowisk w Krakowie na najbliższe lata. - Wybrane zostały najbardziej newralgiczne odcinki, które wymagają pilnych prac i są najbardziej popularne wśród pasażerów – mówi Dyrektor Marcin Korusiewicz z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Milionowe inwestycje będą współfinansowane przez Unię Europejską.

Przetargi na ścieżki rowerowe

Firma Energopol zbuduje dwie ścieżki rowerowe w tym roku w Krakowie. Właśnie zakończono przetarg. Chodzi o odcinek wzdłuż ul. Wielickiej, od ul. Jaksy do ul. Teligi (1,52 km) oraz od ul. Teligi do ul. Ćwiklińskiej(1,75 km). Ten pierwszy kosztować będzie 2 mln zł, drugi – 1,7 mln zł. Prace mają zakończyć się do 15 grudnia, a okres gwarancji będzie obowiązywał przez 120 miesięcy.