Ogólne

Jak zaoszczędzić na podróży komunikacją miejską?

Czy zdążę dojechać w 20 minut na najtańszym bilecie? – zastanawiają się początkujący użytkownicy komunikacji miejskiej. Zamiast dokładać sobie nerwów, zachęcamy do zakupu biletu okresowego, który jest tańszy i bardziej praktyczny niż bilety do kasowania. Takie oszczędności przydadzą się nie tylko studentom, którzy w dodatku w Krakowie zapłacą za bilet semestralny najmniej w porównaniu do innych miast.

Ruszyła Akademia Młodego Krakowianina

Ścieżka edukacji ekologicznej, „Mały krakowianin na straży”, zwiedzanie TAURON Areny Kraków i Centrum Sterowania Ruchem ZIKiT, stadionu miejskiego im. Henryka Reymana i Centrum Kongresowego ICE Kraków, „Akademia Kropelki”, „Przygody z ciepłem” – to tylko niewielka część zajęć dla dzieci przygotowanych przez Urząd Miasta Krakowa oraz miejskie spółki i jednostki w ramach projektu Akademia Młodego Krakowianina.

Rower publiczny w Krakowie inspiruje Śląsk

Jak krok po kroku wyglądał wybór roweru miejskiego w procesie koncesji? Jak wyglądał wzór umowy i jak przebiegały negocjacje, a w końcu na jakie trudności natrafił Kraków podczas pionierskiej inicjatywy wyłonienia koncesjonariusza systemu roweru miejskiego – na takie zagadnienia zwrócili uwagę przedstawiciele Metropolia Silesia, których gościliśmy w Krakowie. Ta aglomeracja skupiająca dwa miliony ludzi z 14 największych miast Śląska i Zagłębia planuje uruchomić metropolitalny system wypożyczalni rowerów, korzystając z przykładu Krakowa.

Bezpieczniej na skrzyżowaniu dzięki projektowi z budżetu obywatelskiego

ZIKiT ogłosił przetarg na zmianę organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Ćwiklińskiej, Heleny i Barbary, które na życzenie mieszkańców dzielnicy zostanie przekształcone w rondo. Projekt jest już zatwierdzony przez policję. Zmiany mają uspokoić ruch na skrzyżowaniu i jego wlotach, a przez to zwiększyć bezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników drogi: pieszych, rowerzystów i kierowców.

Inteligentne oświetlenie dla Krakowa [GALERIA]

Gmina Kraków  wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą bierze udział w innowacyjnym i pilotażowym projekcie, którego celem jest modernizacja oświetlenia ulicznego i systemu sterowania oświetleniem w mieście. Wczoraj na AGH odbyła się konferencja naukowa poświęcona tej tematyce, o kolejnej będziemy informować pod koniec października.

Nagroda dla mobilnego Krakowa

Nasze miasto zostało wyróżnione przez jury Międzynarodowej Konferencji CIVITAS Forum, poświęconej rozwojowi zrównoważonego  transportu i mobilności miejskiej. Dziś do Gdyni przyjechało blisko 500 ekspertów z całego świata, którzy z sukcesem poprawiają jakość transportu i mobilności w europejskich miastach, m.in. przez rozwój transportu zbiorowego, rowerowego  i tworzeniu stref przyjaznym pieszym.

Trzy warianty projektu Placu Biskupiego [GALERIA]

W ubiegły piątek odbyło się kolejne spotkanie z mieszkańcami poświęcone rewitalizacji Placu Biskupiego. Na podstawie zgłoszonych uwag i pomysłów powstały trzy warianty zagospodarowania. Wszystkie zachowują historyczny kształt placu i podkreślają charakter śródmiejskiego zieleńca. W projekcie wyeksponowano także istniejącą zieleń.

Krakowscy kontrolerzy na ratunek pasażerom

Po nowatorskim pomyśle wprowadzenia jednolitych strojów dla pięćdziesięciu kontrolerów biletów, Kraków znowu idzie krok do przodu i organizuje szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej. I tak od października wszyscy kontrolerzy pracujący w mundurach, będą mogli w fachowy sposób pomóc  pasażerom w nagłych przypadkach, takich jak np. omdlenia, krwotoki, ataki epilepsji, poparzenia, porażenia prądem elektrycznym, upadki czy złamania.

Remont na ul. Młyńskiej

W najbliższy poniedziałek (26.09) rozpocznie się remont nawierzchni na ul. Młyńskiej, na odcinku od Ronda Polsad do Ronda Młyńskiego. O poprawę komfortu jazdy na tej ulicy wnioskowali mieszkańcy.

Tramwaj do Górki Narodowej coraz bliżej

W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na budowę linii tramwajowej Krowodrza Górka – Górka Narodowa. Będzie to III etap Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, szczególnie oczekiwany przez mieszkańców północnego Krakowa, którzy liczą na lepsze skomunikowanie z centrum miasta. Jak pokazał przykład innych dużych osiedli - Kurdwanowa i Ruczaju, szybki tramwaj jest najlepszym rozwiązaniem komunikacyjnym na takich trasach.