Ogólne

Rozstrzygnięcie konkursu na przebudowę schodów w Podgórzu

Jutro (w piątek 7 kwietnia) o godz. 14.30 w Muzeum Armii Krajowej (ul. Wita Stwosza 12) nastąpi rozstrzygnięcie konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji przebudowy schodów na ulicy Śliskiej. Na konkurs wpłynęło 39 prac.

Fontanny budzą się z zimowego snu

Krakowskie fontanny są właśnie przygotowywane do nowego sezonu, który rozpocznie się 1 maja i potrwa do 10 października. Aby wszystko działało wtedy jak należy, fontanny właśnie przechodzą przegląd, mają montowane dysze, usuwane są ewentualne usterki i zabrudzenia.

Pulsujące światła ostrzegają kierowców

Żółte, pulsujące na przemian światła ostrzegają kierowców na skrzyżowaniu ul. Dietla z ul. Augustiańską, że zaraz na przejście wejdzie pieszy. Takie rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo pojawiło się w tym miejscu we wtorek. Wcześniej kierowcy skręcający z ul. Dietla często w ostatniej chwili zauważali osoby wchodzące na zebrę. Mamy nadzieję, że teraz spokojnie zorientują się wcześniej.

Wiaty wkomponowane w miasto

W Krakowie przybywa nowych wiat, których wygląd i styl nawiązuje do najbliższego otoczenia. Mamy już zatem wiaty stylowe (zielone), które montowane są w rejonie Plant, stylizowane w kolorze popielatym na tle kamienic i zabytkowych obiektów, wiaty typu premium znajdujące się przy punktach przesiadkowych oraz w pobliżu nowoczesnej architektury (np. w pobliżu Centrum Kongresowego). Nie zabraknie oczywiście także wiat tradycyjnych, do których przyzwyczaili się już mieszkańcy, ale one również są sukcesywnie wymieniane na nowe i bardziej estetyczne.

 

 

„Nic nie może przecież wiecznie trwać…”

Jeszcze przed Wielkanocą w Krakowie realizowany będzie projekt LajkON w ramach którego na ulicach Krakowa pojawią się żartobliwe i pozytywne informacje dla mieszkańców. Tym samym pomysłodawcy chcą rozładować stres wśród krakowian, którzy na przykład spóźnili się na tramwaj lub utknęli w korku. Do tych ostatnich na przykład będzie skierowany komunikat, że przecież „nic nie może przecież wiecznie trwać…”. Organizatorzy chcą, aby Kraków stał się jednym z najbardziej uśmiechniętych miast w Polsce. Akcję będzie wspierał ZIKiT.

Komunikacyjny ranking miast. Odcinek 3: Pilzno

Jak krakowska komunikacja zbiorowa wypada na tle innych miast? - często pasażerowie zadają nam to pytanie. Postanowiliśmy sprawdzić i opisać zalety i wady systemów komunikacji miejskiej w polskich i europejskich miastach. Porównamy je z rozwiązaniami znanymi z Krakowa. W trzecim odcinku serii prezentujemy pierwsze zagraniczne miasto, czeskie Pilzno. Wybrał się tam pracownik Zespołu Organizacji Transportu ZIKiT, Emil Markowiak.

Autobus do ZOO: więcej kursów i kontroli

Od 8 kwietnia linia 134, łącząca centrum miasta z ogrodem zoologicznym, będzie kursować dwa razy częściej! Zmiana będzie obowiązywać w słoneczne weekendy. Odpowiednią informację będziemy zamieszczać na stronie kmkrakow.pl w każdy piątek.

Bulwary oświetlone konkursowo

Podczas 25. Międzynarodowych Targów Oświetleniowych Kraków uplasował się na drugiej pozycji w konkursie na najbardziej efektowne oświetlenie. Uznanie zdobyło oświetlenie Bulwarów Wiślanych, inwestycja prowadzona przez ZIKiT w ubiegłym roku i kontynuowana w roku obecnym oraz przyszłym. Bardzo dziękujemy za to wyróżnienie. Z przyjemnością zauważamy także jak wieczorem krakowskie bulwary znowu zaczynają tętnić życiem. W niedalekiej przyszłości będą jeszcze bardziej dostępne i bezpieczne po zmroku.

Niebezpieczny skrót zlikwidowany

U zbiegu ulic Józefa i Wąskiej, mimo zakazu wjazdu, kierowcy zrobili sobie niebezpieczny skrót. Głównie korzystali z niego kierowcy pojazdów elektrycznych. W grudniu ubiegłego roku Policja wystąpiła do ZIKiT z prośbą o fizyczne wygrodzenie na ulicy. Właśnie zakończyliśmy prace na ul. Józefa.

Most na al. Focha otwarty już od czwartku!

Od czwartku rano (30 marca) zostanie przywrócony ruch samochodowy i autobusowy przez most w ciągu al. Focha. Most został zamknięty z powodu prac remontowych, które miały potrwać do końca kwietnia, ale udało się wykonać je miesiąc wcześniej. Teraz tylko kontynuowane będą prace na dole mostu, które nie powodują utrudnień w ruchu na górze.