Ogólne

Szybka zebra, wolny tramwaj

Jak uwzględnić potrzeby wszystkich uczestników ruchu na dużych arteriach w mieście? Dlaczego nie zawsze jest możliwe uruchomienia tzw. „przejścia na raz”? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu i zabrania głosu w dyskusji.

Zmiany w KMK - co z ważnością biletów okresowych?

W ostatnią sobotę (04.03) wprowadzone zostały zmiany w kursowaniu autobusów KMK. Pojawiły się nowe linie, część zmieniło swoje trasy, a dwa połączenia zostały zlikwidowane (118 i 155). Pasażerowie często pytają co z biletami okresowymi, które wykupili na linie, których już nie ma lub jadą inną trasą. Dlatego wyjaśniamy:

Zobacz mapę inwestycji ZIKiT

Zaktualizowaliśmy mapę inwestycji, na której w bardzo prosty sposób można sprawdzić, gdzie w tym roku powstanie nowa droga, ścieżka rowerowa, parking, albo gdzie w Krakowie zostanie wybudowane oświetlenie, chodnik czy nowa linia tramwajowa. Zachęcamy wszystkich mieszkańców, aby skorzystali z mapy, która jest dostępna na naszej stronie internetowej (SPRAWDŹ).

Wiemy, kto przebuduje aleję 29 Listopada

W procedurze przetargowej na realizację przebudowy al. 29 Listopada najkorzystniejszą ofertę złożyła Firma STRABAG sp. z. o. o. Umowa z wykonawcą zostanie podpisana najpóźniej w maju. Potem rozpoczną się prace w formule zaprojektuj i zbuduj. Wykonawca musi sporządzić projekt i uzyskać ZRID. W przyszłym roku rozpocznie się realizacja. Zadanie w dużej części jest dofinansowane ze środków UE kwotą ok. 80 mln zł, całość prac szacuje się na ok. 110 mln zł.

Komunikacyjny ranking miast. Odcinek 1: Białystok

Jak krakowska komunikacja zbiorowa wypada na tle innych miast? - często pasażerowie zadają nam to pytanie. Postanowiliśmy sprawdzić i opisać zalety i wady systemów komunikacji miejskiej w polskich i europejskich miastach. Porównamy je z rozwiązaniami znanymi z Krakowa. W pierwszym odcinku prezentujemy Białystok oczami pracownika ZIKiT, Emila Markowiaka.

Głosowanie na stacje napraw rowerów zakończone

Zakończyło się głosowanie mieszkańców dotyczące wyboru lokalizacji czterech stacji naprawy rowerów na Prądniku Białym. Stacje są jednym ze zwycięskich zadań Budżetu Obywatelskiego 2016 r. Tym bardziej widzieliśmy konieczność skonsultowania szczegółów z mieszkańcami dzielnicy. Dziś zachęcamy wszystkich do zapoznania się z wynikami.

Nowa jakość miejskich dwóch kółek

1 marca powiększył się system roweru miejskiego Wavelo. Obecnie do dyspozycji krakowian jest 30 stacji i 300 jednośladów, a już od połowy kwietnia będzie 150 stacji i 1500 rowerów.

Z tego rekordu się cieszymy!

Trwają pierwsze pozimowe przeglądy dróg. Na przedwiośniu sprawdziliśmy także ile razy interweniowali u nas kierowcy, którzy uszkodzili samochód na drogowej dziurze. Okazuje się, że w tym roku, do 28 lutego, dotarło do ZIKiT 49 takich spraw. Dla porównania w 2011 roku, w tym samym okresie, było ich 337. Bardzo nas cieszy, że po Krakowie po prostu jeździ się lepiej!

Zmiany na liniach autobusowych - komentarz ZIKiT

Już w najbliższą sobotę (04.03) zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu linii autobusowych w ramach Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Korekty mają usprawnić podróże krakowian do centrum miasta. Poniżej tłumaczymy dlaczego zdecydowaliśmy się na takie, a nie inne trasy.

ZIKiT dla krakowskich zwierzaków

Blisko 200 kilogramów darów – karmy i akcesoriów dla psów i kotów oraz datki pieniężne przekazaliśmy dziś do krakowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.