Ogólne

Komunikacyjny ranking miast. Odcinek 4: Gdynia

Jak krakowska komunikacja zbiorowa wypada na tle innych miast? - często pasażerowie zadają nam to pytanie. Postanowiliśmy sprawdzić i opisać zalety i wady systemów komunikacji miejskiej w polskich i europejskich miastach. Porównamy je z rozwiązaniami znanymi z Krakowa. W czwartym odcinku naszej serii prezentujemy nadmorską Gdynię. Wybrał się tam pracownik Zespołu Organizacji Transportu ZIKiT, Emil Markowiak.

Takich lekcji nie można przegapić!

Akademia Mobilności ZIKiT to cykl bezpłatnych spotkań edukacyjnych organizowanych dla uczniów szkół podstawowych przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Mobilis i ZW Renoma. Podczas nich dzieci  poznają podstawowe zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego, ruchu pieszego, jazdy rowerem i podróżowania komunikacją miejską. Spotkania odbywają się cyklicznie i wzięła w nich już udział ponad setka dzieci. Chętnych jest tak wielu, że terminy są już zarezerwowane do czerwca!

Powstanie nowe skrzyżowanie na ul. Konopnickiej

Jeszcze tej wiosny rozpocznie się budowa drogi, która w przyszłości połączy ul. Konopnickiej z ul. Rydlówka. Docelowo ma ona usprawnić komunikację w prężnie rozbudowującym się kwartale, pomiędzy Wilgą a ul. Wadowicką.

Mieszkańcy wskazali lokalizacje dla stacji rowerowych

Cztery stacje rowerowe Wavelo zostały uruchomione w Krakowie w ramach budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy wskazali miejsce, a stacje zostały uruchomione dla miasta bezkosztowo, w ramach koncesji na cały system.

Ruszyły zgłoszenia do European Cycling Challenge!

European Cycling Challenge [Europejska Rywalizacja Rowerowa] to konkurencja między zespołami złożonymi z rowerzystów, która odbędzie się w maju. Kraków również będzie walczył o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce i nie tylko. Tym bardziej nas cieszy, że już teraz zgłaszają się pierwsi krakowianie chętni do uczestnictwa w tej rywalizacji! Jest ich już ponad dwudziestu.

Bezpieczniej na Rondzie Grunwaldzkim

Na Rondzie Grunwaldzkim została uruchomiona nowa sygnalizacja świetlna dla kierowców, którzy skręcają w lewo z ulicy Monte Cassino w ul. Konopnickiej. To tylko jedna ze zmian, która ma polepszyć bezpieczeństwo na ruchliwym skrzyżowaniu. Gdy tylko zmieni się pogoda, zostanie także namalowane nowe oznakowanie poziome.

Zwycięska koncepcja schodów na Śliskiej

W piątek (7 kwietnia) rozstrzygnięty został konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji przebudowy schodów (wraz z otoczeniem) pomiędzy ul. Kalwaryjską i ul. Zamoyskiego. Jury najbardziej spodobał się projekt utrzymany w kolorze czerwonej cegły (RAL 2001). Miejsce ma być także bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dzięki windzie i platformie. Poza tym w zamierzeniu autorów projektu, schody oprócz zwykłej funkcji użytkowej, mają być także miejscem spotkań mieszkańców oraz charakterystycznym punktem w dzielnicy i nie tylko.

Kręćże dla Krakowa!

Weź udział w międzynarodowej rywalizacji i zawalcz o podium dla Krakowa. Wystarczy, że dojeżdżasz do pracy lub szkoły na rowerze i zarejestrujesz swoje podróże rowerowe w specjalnej aplikacji. Liczy się każdy kilometr! Przygotuj rower, opowiedz o akcji swoim znajomym i bądźcie gotowi 1 maja!

Nowy budżet, nowe zadania!

Z końcem marca minął termin składania przez mieszkańców propozycji zadań do Budżetu Obywatelskiego 2017. Do wczoraj (6 kwietnia) do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu wpłynęły 82 wnioski, które obecnie weryfikowane są pod względem prawnym. Wnioski są kierowane do nas poprzez platformę internetową budżetu obywatelskiego i spodziewamy się, że będzie ich jeszcze więcej. W ubiegłorocznej III edycji akcji, ZIKiT otrzymał do analizy 167 wniosków, czyli najwięcej ze wszystkich jednostek miejskich.

Przetarg na budowę pochylni dla niepełnosprawnych

ZIKiT ogłosił przetarg na budowę pochylni i remont schodów przy pawilonie na os. Jagiellońskim 7. Budowa planowana jest w tym roku (do 30 czerwca 2017 r.), a środki na realizację i projekt zabezpieczyła Rada Dzielnicy XVI Bieńczyce.