Ogólne

Torowisko tramwajowe do Mistrzejowic na Komisji Infrastruktury

Partnerstwo publiczno-prywatne ma być narzędziem wspierającym rozwój polskiej gospodarki – przekonywali doradcy resortu rozwoju, wskazując ambicje ministerstwa: 100 umów PPP do 2020 r. Jednym z takich projektów mogłoby być torowisko do Mistrzejowic. Czy umowa tego rodzaju dojdzie do skutku pokaże dialog z firmami prywatnymi.

Przebudowa wjazdu na teren Zajezdni Tramwajowej Nowa Huta (etap III)

Uprzejmie informujemy, że od dnia 06.11.2017 r. (poniedziałek) na okres 3 tygodni w związku z kontynuacją prac związanych z przebudową wjazdu na teren Zajezdni Tramwajowej Nowa Huta, ponownie wstrzymany zostanie ruch tramwajów na ul. Ujastek. W tym czasie wprowadzone zostaną następujące zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie:

Zamknięcie ulicy Przybyszewskiego

Uprzejmie informujemy, że w dniu 7.11.2017r. (wtorek) w godz. od 7:00 do 17:00 w związku z budową kanalizacji deszczowej (dowiązanie do studni) zostanie zamknięta ulica Przybyszewskiego w obu kierunkach.

Zamknięcie ulicy Kopernika

Uprzejmie informujemy, że od 6.11.2017r. (poniedziałek) do 18.12.2017r. (poniedziałek) w związku z kolejnym etapem prac przy przebudowie linii kolejowej E-30 zostanie zamknięta ulica Kopernika (pod samym wiaduktem PKP).

Na czas remontu zachowane będzie przejście dla pieszych, przejazd dla rowerów oraz karetek pogotowia do szpitala. Natomiast ruch samochodowy ze względu na bezpieczeństwo nie mógł zostać zachowany.

Za utrudnienia przepraszamy.

11 listopada tramwaje na stałe wracają na skrzyżowanie ulic Długiej i Basztowej

W dniu Święta Niepodległości tramwaje na stałe wrócą do kursowania ulicą Długą. Jednak przez najbliższy tydzień konieczne będzie wstrzymanie przejazdu tramwajów po tej ulicy. Zmiana znacząco poprawi komfort podróży po Krakowie, jeśli samochody nie będą blokować przejazdu tramwajów.

 

Porządkowanie parkowania w strefie potrwa dłużej

Pogoda przeciągnęła porządkowanie oznakowania na jezdniach i chodnikach w strefie płatnego parkowania. Malowanie potrwa do połowy listopada, a w niektórych przypadkach nawet do grudnia. Wykonawca maluje tylko w odpowiednich warunkach, bo daje gwarancję na prace.

Informacja dotycząca projektu tramwaju do Mistrzejowic

Linia tramwajowa Meissnera – Mistrzejowice jest jedną z bardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji komunikacyjnych. W związku z brakiem środków budżetu miasta na jego realizację i w związku z brakiem dotacji unijnych na jego dofinansowanie, podjęto decyzję o rozważeniu jego realizacji w drodze Partnerstwa Publiczno Prywatnego. Zgłoszony przez ZIKiT projekt został wybrany do realizacji w pilotażowym programie, w którym może liczyć na wsparcie Ministerstwa Infrastruktury. Jeśli projekt zostanie zrealizowany będzie wzorem do naśladowania dla innych miast, co jest szczególnie istotne wobec spodziewanego ograniczenia środków unijnych na projekty infrastrukturalne.

Obecnie nie została podjęta ostateczna decyzja, czy projekt zostanie zrealizowany w trybie PPP. Nie podjęto też decyzji, który z zaproponowanych przez zewnętrznych ekspertów wariant będzie wskazany jako docelowy. Tym bardziej nie jest to etap w którym można mówić o wykonawcy.

Przedłużenie obecnych zezwoleń dla pojazdów wolnobieżnych o napędzie elektrycznym

W związku z wydłużonymi konsultacjami przy pracach związanych z uchwałą o parku kulturowym Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie przedłuża wszystkie obecne zezwolenia dla pojazdów wolnobieżnych o napędzie elektrycznym do dnia 31 grudnia 2017 roku na dotychczasowych zasadach.

Ponadto informujemy, że każdy kierowca pojazdu wolnobieżnego o napędzie elektrycznym winien mieć przy sobie dotychczasowe zezwolenie wraz z niniejszym pismem pobranym ze strony internetowej ZIKiT w Krakowie w celach kontrolnych.

Plik do pobrania

Komunikacyjny ranking miast. Odcinek 10: Moskwa

Jak krakowska komunikacja zbiorowa wypada na tle innych miast? - często pasażerowie zadają nam to pytanie. Postanowiliśmy sprawdzić i opisać zalety i wady systemów komunikacji miejskiej w polskich i europejskich miastach. W dziesiątym odcinku Emil Markowiak, koordynator Sekcji ds. Rozwoju Sieci Transportowej ZIKiT, po dłuższej przerwie opisuje wrażenia z urlopu w Moskwie.

ZIKiT wzmacnia komunikację miejską na 21. Targi Książki

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu informuje, że w związku z odbywającymi się 21. Międzynarodowymi Targami Książki (w dniach 26-29 października 2017r.) wzmacnia funkcjonowanie Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Zachęcamy wszystkie osoby wybierające się w tych dniach do Hali EXPO na Targi Książki (ul. Galicyjska 9) do skorzystania z uruchomionych dodatkowych połączeń w komunikacji.