Ogólne

Naziemne przejście dla pieszych wraca na skrzyżowanie przy moście Dębnickim

W nocy z poniedziałku na wtorek ekipy drogowców wkroczą na skrzyżowanie al. Krasińskiego, Zwierzynieckiej i Kościuszki, żeby namalować naziemne przejście dla pieszych.

 

Lekcje angielskiego dla krakowskich kontrolerów

Renoma chcąc zwiększyć jakość obsługi pasażerów krakowskiej komunikacji postanowiła zorganizować dla swoich pracowników bezpłatne lekcje języka angielskiego. Będę one w całości finansowane przez firmę. Skierowane są one do wszystkich kontrolerów, którzy nie znają tego języka i chcieliby podjąć się jego nauki. Zajęcia rozpoczną się od przyszłego tygodnia.

Sprawniejsza komunikacja rowerowa w związku ze zmianami w SPP

Zarząd infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie w trakcie opracowywania zmian w Strefie Płatnego Parkowania, zwrócił uwagę na potrzebę wprowadzenia ułatwień dla osób korzystających z rowerów w codziennych podróżach po Krakowie. Usprawnienia te mają polegać na otwieraniu jeszcze większej liczby ulic jednokierunkowych dla dwukierunkowego ruchu rowerowego. Zmiany te sprawią, że Kraków dołączy do grona liderów w skali Polski, jeśli chodzi o liczbę ulic z wprowadzonym kontraruchem rowerowym i wyznaczonymi kontrapasami. W sumie pod koniec tego roku będzie takich ulic ponad 200. Dodatkowo oprócz tych zmian ZIKiT prowadzi w trybie stałym inne działania wspierające ruch rowerowy w mieście. Obecnie prowadzony jest montaż 1.500 sztuk nowych stojaków na rowery, głównie przy publicznych placówkach oświatowych.

250. nowoczesna wiata przystankowa

W Krakowie systematycznie wymieniane są wiaty przystankowe. Nowe wiaty ustawia firma AMS S.A. która w ramach partnerstwa publiczno–prywatnego ma prawo do eksponowania na nich swoich reklam graficznych.

Spotkanie z pracownikami Nokii

W miniony poniedziałek siedzibę ZIKiT-u odwiedziło 20 inżynierów Nokii z krakowskiego oddziału firmy. Spotkanie dotyczyło m.in. naszego systemu sterowania ruchem. Wspólnie ze specjalistami z Nokii zastanawialiśmy się, w jaki sposób można usprawnić jego funkcjonowanie oraz jakie narzędzie internetowe pozwoliło by jeszcze skuteczniej niż Ostrzegator informować o utrudnieniach i zagrożeniach oraz planować codzienne podróże.

ZIKiT pionierem PPP

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie informuje, że jako pierwszy w Polsce realizuje program pilotażowy, który ma na celu budowę i utrzymanie linii tramwajowej w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Obecnie ZIKiT wraz z Doradcą z ramienia Ministerstwa Rozwoju przygotowują się do rozpoznania rynku, po kątem czy zgłoszą się firmy, które chciałyby i mogłyby zrealizować projekt. Firma partnerska mogłaby zająć się realizacją projektu budowy i jej utrzymaniem lub zrealizować projekt budowy i zająć się utrzymaniem wszystkich torowisk w Krakowie. W tej kwestii decyzje zapadną dopiero po rozpoznaniu rynku. Wartość projektu przekracza 400 mln złotych.

Dewastacja toalety w Parku Ratuszowym

Już trzeci raz w tym roku wandale uszkodzili samoobsługową toaletę w Parku Ratuszowym. Za każdym razem ktoś wyrywa elementy zamku próbując dobrać się do kasety z pieniędzmi.

Akademia Młodego Krakowianina – II edycja

Od dziś rusza w ZIKiT druga edycja bezpłatnych spotkań edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych, pod nazwą Akademia Młodego Krakowianina. Celem akcji jest edukacja najmłodszych krakowian z zakresu: ekologii, funkcjonowania miasta czy bezpieczeństwa na drogach. Zajęcia realizowane będą w różnych jednostkach miejskich. Dzisiaj pierwsze spotkanie odbyło się w budynku Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie przy ul. Centralnej. Akcja potrwa aż do czerwca przyszłego roku.

Kompromis osiągnięty na ulicy Kalwaryjskiej

Zmiany wprowadzane w Strefie Płatnego Parkowania to nie tylko dostosowanie jej funkcjonowania do obowiązujących przepisów, ale też okazja do wprowadzenia korekty w miejscach, które budziły największe emocje wśród mieszkańców Krakowa.

W odpowiedzi na kolejny protest przeciwko zmianom w SPP

W najbliższą środę odbędzie się kolejny protest przeciwko zmianom wprowadzanym w Strefie Płatnego Parkowania. Protestujący tym razem zablokują przejazd przez plac Wszystkich Świętych w godzinach popołudniowego szczytu komunikacyjnego – początek protestu pod magistratem zaplanowano na godzinę 17:00.