Ogólne

Dunajewskiego po przebudowie

Kilkanaście dni temu zakończyła się przebudowa kolejnego fragmentu I obwodnicy. Tym samym ruch jednokierunkowy został wprowadzony również pomiędzy ul. Karmelicką, a ul. Długą. Remont usprawnił znacznie przejazd komunikacją miejską, zarówno tą autobusową, jak i tramwajową.

Informacja dla właścicieli elektrycznych pojazdów wolnobieżnych

Zakończyła się weryfikacja wniosków złożonych przez podmioty ubiegające się o przyznanie identyfikatorów uprawniających do poruszania się po drogach publicznych objętych strefą ograniczonego ruchu i postoju w Krakowie, przeznaczonych dla pojazdów wolnobieżnych z napędem elektrycznym wykorzystywanych dla prowadzenia działalności gospodarczej na potrzeby obsługi ruchu turystycznego.

Kończy się rok intensywnej pracy

Naprawy ulic i chodników, lepsze oświetlenie, nowe miejsca do zabawy i rekreacji – te z pozoru drobne inwestycje, poprawiają komfort życia w Krakowie każdego dnia. Rocznie Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu prowadzi blisko 100 - 150 takich prac, nie licząc zadań zleconych przez Rady Dzielnic (było ich kilkaset). O większość z nich wnioskują rady dzielnic i mieszkańcy, ostatnio także w ramach budżetu obywatelskiego.

Niezależnie od inwestycji, warto wspomnieć i o bieżącej pracy ZIKiT. Co roku pracownicy ZIKiT odpowiadają na około 130 tysięcy wniosków i pism wpływających od krakowian. Samych wniosków dotyczące zajęcia pasa drogowego wpłynęło w tym roku blisko 11 tysięcy, co przełożyło się na wpływu do budżetu gminy w wysokości 12 mln zł.

Aukcja lokali użytkowych

Zarząd Infrastruktury Komunalnej Transportu w Krakowie informuje, że w dniu 8 stycznia 2016 r., o godz. 10, w siedzibie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, ul. Centralna 53 w Krakowie (sala konferencyjna), zostanie przeprowadzona aukcja na najem lokali użytkowych.

Mieszkańcy pytają, ZIKiT odpowiada

Punkt Informacji ZIKiT na Rondzie Mogilskim działa od połowy listopada, a już krakowianie zdążyli się do niego przyzwyczaić i chętnie do niego zaglądają. – Co chwilę ktoś przychodzi z jakimś zapytaniem, a my pomagamy w rozwiązaniu problemu – mówi pracownik punktu informacyjnego.

Kilkanaście dni temu zakończyły się prace budowlane przy układzie komunikacyjnym w rejonie Białych Mórz. W ramach inwestycji powstała nowa droga, która połączyła skrzyżowanie ul. Totus Tuus (rejon ul. Herberta/Witosa), ul. św. Alberta z obszarem Białych Mórz, w tym z Centrum JP II. W ciągu nowej ulicy wybudowany został również most nad Wilgą. Dodatkowo do zabudowań kościelnych została poprowadzona droga pieszo – rowerowa w postaci kładki pieszo – rowerowej przerzuconej nad rzeką Wilgą.

Dzięki tej inwestycji znacząco polepszyła się obsługa komunikacyjna całego obszary Białe Morza, w tym obszarów, które mają być zagospodarowane w przyszłości. Inwestycja ta jest niezwykle ważna nie tylko dla wiernych ale i dla licznych turystów, którzy coraz chętniej odwiedzają Kraków z zamiarem poznania miejsc związanych z Janem Pawłem II. Dzięki inwestycji obszar sanktuarium na Białych Morzach jest teraz komfortowo dostępny dla turystów. Znacząco poprawiła się również dostępność sanktuarium dla kursujących tam linii Komunikacji Miejskiej. Dotąd z wąskiego i niewygodnego dojazdu do centrum korzystało rocznie 2,5-3 mln turystów.

Koszt układu drogowego (od ronda do parkingu) to ok 14 mln zł w tym 10 mln zł pochodziło ze środków UE

Mniej dziur i szybsze remonty

- Stan krakowskich ulic wyraźnie się poprawił i jest to odczuwalne dla wszystkich użytkowników. Remontujemy duże powierzchnie i w znacznej ilości, co daje bardziej korzystny efekt i większy komfort, niż wcześniejsze naprawianie ulic kawałkami – mówi dyrektor Andrzej Olewicz z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

W mijającym roku ZIKiT wyremontował około 57 km jezdni i chodników za pomocą metody nakładkowej oraz 38 km w ramach bieżącego utrzymania dróg. W sumie daje to 95 km nowych nawierzchni asfaltowych.

Świąteczna dekoracja już błyszczy

Anioły, smoki, girlandy i czerwone bańki jak krakowskie korale – krakowskie ulice są już przygotowane na święta, a krakowianie i turyści uwieczniają je na zdjęciach.

„Świąteczna dekoracja sprawiła, że krakowskie ulice i mosty wyglądają bajecznie. Dzięki niej czuć magię zbliżających się Świąt. Jest pełna uroku i cieszy oko" – opisują internauci. W tym roku ozdoby zostały wykonane według nowej koncepcji artystycznej, nawiązującej do motywów etnograficznych Małopolski. Nie zabrakło też bardzo krakowskiej postaci – smoka wawelskiego, który w 2015 r. zadebiutował jako świąteczna ozdoba.

O!strzegator już w Krakowie

Która ulica w Krakowie jest w remoncie? Do kiedy trwa objazd? Gdzie w najbliższych dniach natrafimy na zmiany w organizacji ruchu? Odpowiedzi można znaleźć na „Mapie utrudnień” na stronie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz już wkrótce, dzięki aplikacji „O!strzegator” w telefonie komórkowym! Kraków jest w czołówce polskich miast, które tak kompleksowo będzie informować o sytuacji na drogach.