Ogólne

Punktualna komunikacja

Każdego dnia inspektorzy ZIKiT prowadzą monitoring punktualności krakowskich linii tramwajowych i autobusowych. W autobusach, które wyposażone są w moduły GPS do kontroli punktualności wykorzystywane są specjalne programy komputerowe, umożliwiające również analizę danych historycznych dla danej linii. Pozwala to na precyzyjniejsze określenie przyczyn ewentualnych opóźnień na danej linii. Jednak nadal podstawową metodą oceny punktualności jest pomiar wykonywany przez inspektorów ZIKiT podczas kursu. 

Z drogami w Krakowie coraz lepiej

Ubytki w chodnikach, dziury w jezdniach i wszelkie inne niepokojące sprawy drogowe każdy mieszkaniec może zgłosić dyspozytorom ZIKiT, którzy z kolei przekazują temat inspektorom działającym na danym terenie. Odkąd Kraków wprowadził remonty nakładkowe ulic, wszelkie niedogodności są sukcesywnie naprawiane, a co za tym idzie – wyraźnie maleje liczba szkód zgłaszanych do ZIKiTu.

Przypominamy, że wszelkie interwencje związane ze stanem dróg i chodników, mieszkańcy mogą zgłosić w każdej chwili pod nr tel. 12 616 75 55. Dyspozytornia czynna jest całą dobę.

Zmiana trasy linii 12

1 lutego zmieni się trasa linii tramwajowej nr 12. Po trwającej kilkanaście tygodni obserwacji napełnieni na tej linii, oraz wobec wpływających do ZIKiT wniosków, zdecydowano o wprowadzeniu następujących zmian:

Linia, która obecnie kursuje z Borku Fałęckiego do Małego Płaszowa będzie kursowała z Łagiewnik do pętli Wieczysta po trasie: Brożka, Kapelanka, Monte Cassino, Dietla, Grzegórzecka, aleja Powstania Warszawskiego, Mogilska. Co więcej 12ka nie będzie już kursowała tylko w szczycie ale w dni robocze w godzinach 6:00 - 18:30 z częstotliwością co 20 minut.
 

Patrol ZIKiT wciąż na posterunku

Niezależnie od pory dnia (a nawet nocy) ulice Krakowa przemierzają inspektorzy różnych działów ZIKiTu, którzy kontrolują m.in. jak przebiegają prace budowlane w pobliżu pasów drogowych. Zwracają uwagę na to, czy wykonawcy prac nie zajmują nielegalnie chodnika czy fragmentu jezdni, co z kolei może stanowić zagrożenie dla poruszających się tamtędy pieszych i kierowców. Taka sytuacja miała właśnie miejsce kilka dni temu na ul. Starowiślnej.

Inteligentne oświetlenie uliczne

Od wiosny do jesieni w Krakowie będzie montowane specjalne oświetlenie, którego intensywność światła będzie dostosowywać się do warunków pogodowych, oświetlenia zewnętrznego czy natężenia ruchu. Nowoczesne lampy to nowatorski projekt badawczy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Akademii Górniczo-Hutniczej, z którego skorzystają krakowianie.

Remonty w przejściach podziemnych

W tym roku planowane są drobne remonty w przejściach podziemnych. Podajemy lokalizacje, w których będą prowadzone prace.

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży weszły na nowy poziom

Wielomiesięczne przygotowania ze strony Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu zaowocowały ogłoszeniem pierwszych przetargów związanych z organizacją Światowych Dni Młodzieży. Kolejne są w zaawansowanej fazie przygotowania. Chodzi m.in. dostarczenie toalet przenośnych, opracowanie organizacji ruchu i remonty dróg, po których poruszać się będą pielgrzymi.

Darmowa komunikacja w czasie smogu będzie ogłaszana specjalnym komunikatem

Zasady wprowadzania bezpłatnej komunikacji miejskiej w Krakowie i aglomeracji w czasie smogu, określa uchwała Rady Miasta Krakowa, której realizatorem jest m.in. ZDMK. W związku z jej zapisami krakowianie najczęściej pytają nas

Nowości w pracy kontrolerów biletów

Od 1 lutego w krakowskich tramwajach i autobusach pojawią się kontrolerzy w jednolitych strojach służbowych. Będą bardziej widoczni dla pasażerów oraz w razie potrzeby udzielą informacji na temat biletów czy komunikacji miejskiej. Zmiana stroju nie będzie dotyczyć wszystkich, bo nadal połowa zespołów kontrolerskich, będzie pracować w cywilnym ubraniu. 

Trwa wymiana zniszczonych wiat przystankowych

Wiaty są wymieniane z uwagi na fakt, iż po kilkunastoletnim (min. 15-16 lat) okresie użytkowania nie nadają się już do dalszej eksploatacji w stopniu zapewniającym zarówno bezpieczeństwo (skorodowane i odpadające elementy konstrukcyjne dachu i słupów, przestarzała instalacja elektryczna) jak i komfort (np. przeciekające dachy, brak podświetlanego wyposażenia).