Ogólne

Kraków bez korków, hałasu i spalin

Czy jesteśmy w stanie zrezygnować z podróży samochodem po Krakowie? Tak, i najlepszym tego dowodem były Światowe Dni Młodzieży, kiedy miasto zdominowali pasażerowie komunikacji miejskiej, piesi i rowerzyści. Fundacja Otwarty Plan i ZIKiT w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Kraków. Mobilność aktywna” będą zachęcać krakowian do zmiany nawyków komunikacyjnych. Na mieście pojawiły się już pierwsze citylighty, a akcja promocyjna potrwa aż do jesieni.

Zielony parking w Nowej Hucie

Do końca października na osiedlu Centrum A w rejonie Klubu Jędruś powstanie parking ekologiczny, a zaniedbany teren zostanie uporządkowany oraz wzbogacony o małą architekturę. Znajdzie się tutaj miejsce dla kilkunastu samochodów. Ekologiczny parking jest połączeniem ażurowej płyty i wyrastającej w wolnych przestrzeniach trawy. Jest też bardziej korzystny w czasie opadów, ponieważ lepiej zbiera wodę.

Pełna gotowość ZIKiT w czasie ŚDM

Każdego dnia przez 24 godziny na dobę pracownicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu monitorowali sytuację na drogach i trasach komunikacji miejskiej oraz reagowali na bieżąco na wszystkie dodatkowe utrudnienia i niespodziewane sytuacje.

Komunikacja miejska bije rekordy popularności!

Od rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży komunikacja miejska w Krakowie przeżywa prawdziwe oblężenie. Tylko wczoraj (wtorek, 27 lipca) autobusami i tramwajami podróżowało ponad milion pasażerów. Ponadto dotychczas sprzedano 35 tys. specjalnych biletów na czas ŚDM za 15 zł. Tylko wczoraj kupiło je 15 tysięcy osób.

Pierwszy dzień ŚDM w komunikacji miejskiej

Wczoraj przez cały czas inspektorzy ZIKiT monitorowali sytuację na ulicach Krakowa dzięki 24-godzinnym dyżurom w Centrum Sterowania Ruchem oraz bezpośrednio w terenie. Nie był to łatwy dzień, bo sytuacja na mieście rozwijała się bardzo dynamicznie, a grupy pielgrzymów – mimo wcześniejszych zapowiedzi, że będą przemieszczać się głównie pieszo, chętnie korzystały z komunikacji miejskiej. Dlatego za każdym razem śpieszyliśmy im z pomocą.

Pomagamy pielgrzymom poruszać się po Krakowie

Setki osób dziennie zaglądają do punktów informacji ZIKiT w poszukiwaniu informacji dotyczących komunikacji i  topografii miasta, a wśród nich przeważają pielgrzymi, którzy jeszcze niezbyt dobrze orientują się w Krakowie. Informacji szukają nawet w nocy, dlatego przez cały tydzień ŚDM Punkt Informacji na Rondzie Mogilskim będzie czynny 24 h na dobę.

Przejazd dla osób niepełnosprawnych w czasie ŚDM

Osoby niepełnosprawne poruszające się po Krakowie samochodem podczas Światowych Dni Młodzieży powinny zwracać uwagę na oznakowanie oraz zapoznać się z listą ulic wyłączonych lub tymczasowo wyłączonych z ruchu, które będą zamknięte dla wszystkich.

Wiaty jak nowe
2016-07-22

W okresie poprzedzającym uroczystości Światowych Dni Młodzieży na polecenie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie przeprowadzono kompleksowe oględziny 843 wiat przystankowych. Wszystkie usterki zostały zgłoszone do naprawy. 

Zmiany na ul. Kalwaryjskiej i ul. Zamoyskiego

Po spotkaniach z mieszkańcami i uwzględnieniu uwag uczestników konsultacji, w najbliższy weekend (od 25 lipca) ZIKiT wprowadza zmiany w organizacji ruchu na ul. Kalwaryjskiej i ul. Zamoyskiego. Będą one teraz monitorowane i w razie potrzeby – jeszcze korygowane. Wszystko powinno rozstrzygnąć się w ciągu miesiąca.

ŚDM - broszura
2016-07-21

Rozdaliśmy już 10 tysięcy broszur informacyjnych o Światowych Dniach Młodzieży. Broszura cieszyła się dużym zainteresowaniem i wspólnie z MPK zdecydowaliśmy o dodruku kolejnych 15 tys egzemplarzy, które będą rozdawane pasażerom krakowskiej komunikacji miejskiej.

Jednocześnie zachęcamy do pobrania broszury w wersji elektronicznej.