górne tło

Poprawa bezpieczeństwa pieszych na ulicy Armii Krajowej

Zdecydowana poprawa bezpieczeństwa pieszych na ulicy Armii Krajowej w Krakowie. Pokonanie tej ulicy przez przejście dla pieszych na wysokości Novotela już nie przypomina działań wojennych. Nowatorskie rozwiązania jakie wprowadzi tam Zarząd Dróg Miasta Krakowa pół roku temu, działają.

Potwierdzają to badania przeprowadzone prze młodych naukowców związanych miedzy innymi z Politechniką Krakowską. Skrupulatnie obserwowali oni zachowania kierowców przejeżdżających przez przejście przed i po zmianach. Wyniki jednoznacznie wskazują na pozytywną zmianę zachowań kierowców.

 

 

Zdecydowanie zmniejszył się procent przypadków omijania jednego samochodu przez drugi, tuż przed, i na samym przejściu dla pieszych. Przed zmianami takiego procederu dopuszczało się około czterech kierowców na sto. Po zmianach już tylko, średnio, dwóch i pół na stu. Kierowcy chętniej też zatrzymują się przed przejściem dla pieszych. Szanse pieszego na przejście przez ulicę bez zatrzymania się przed zebrą zwiększyły się z około 65% na prawie 90%. Kierowcy w tym miejscu także zwolnili. Wcześniej kierowcy przejeżdżali przez przejście z prędkościami bliższymi siedemdziesięciu kilometrom na godzinę. Teraz starają się trzymać, przepisowej w tym miejscu pięćdziesiątki. Wszystkie te pozytywne zmiany na kierowcach wymusiło zwężenie i rozdzielenie pasów ruchu gumowymi uchylnym pachołkami. Nowatorskie rozwiązanie Zarządu Dróg Miasta Krakowa będzie stosowane na innych skrzyżowaniach w mieście.

dolne t�o