górne tło

KARTKA Z KALENDARZA: 195. ROCZNICA USYPANIA KOPCA KOŚCIUSZKI

Każde miasto ma swoje znaki rozpoznawcze. Kraków ma kilka takich emblematów. Jednym z nich jest Kopiec Kościuszki.

Kopiec Kościuszki ma bardzo ciekawą historię, która może cię zainteresować. Warto zatem przyjrzeć się mu bliżej, zwłaszcza że zbliża się 195. rocznica jego powstania.

Historia Kopca Kościuszki

Kopiec Kościuszki to jeden z pięciu tego typu obiektów na terenie Krakowa. Znajduje się na Wzgórzu Błogosławionej Bronisławy w zachodniej części miasta. Został usypany w latach 1820-1823, aby upamiętnić postać Tadeusza Kościuszki – narodowego bohatera, przywódcy powstania w 1794 roku przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Sam proces jego usypywania był wydarzeniem na ogromną skalę – brali w nim udział ochotnicy, którzy przybywali do Krakowa nawet z zagranicy. Dzisiaj jest jedną z głównych atrakcji turystycznych tego miasta, a także ważnym miejscem pamięci. W jego okolicy znajduje się Muzeum Kościuszkowskie dokumentujące „tradycję kościuszkowską”, m.in. dzieje życia przywódcy powstania.

kopiec 3

Okolice Kopca — idealne dla spacerowiczów

Niedaleko Kopca Kościuszki znajdziesz budowle Twierdzy Kraków, Dolinę Rudawy oraz, znajdujące się najbliżej centrum, Błonia Krakowskie. Razem tworzą one wspaniały szlak do weekendowych spacerów czy przejażdżek. Łączą je także smaczki historyczne.

Twierdza Kraków to XIX-wieczna fortyfikacja wybudowania z inicjatywy Franciszka Józefa. Przed jej powstaniem, z tego właśnie terenu Austriacy atakowali miasto i ostatecznie je zajęli w wyniku działań wojennych w 1848 roku. Dzisiaj przebiega tamtędy pieszo-rowerowy Szlak Twierdzy Kraków, łączący poszczególne forty i obiekty militarne.

Dolina Rudawy to piękny trakt spacerowy. Jest nieco dzikszy i zieleńszy, niż bulwary Wiślane. Warto wybrać się tam całą rodziną po zwiedzaniu Kopca Kościuszki. Co ciekawe, Rudawa płynęła kiedyś przez Błonia od strony alei 3 Maja. Do dziś można tam znaleźć ślady dawnego koryta rzeki. Niestety podczas okresowego wylewania zamieniała teren zielony w grzęzawisko. Było to nieestetyczne i niehigieniczne dla mieszkańców, zwłaszcza że w czasach epidemii cholery porzucano na tym grzęzawisku zarażonych tą chorobą. Zmiany zostały wprowadzone regulacją z lat 1910 – 1912.

Krakowskie Błonia są jedną z największych, europejskich łąk na terenie miasta. Odbywały się tu defilady i przeglądy wojsk. W 1910r. na Błoniach był punkt obserwacyjny, z którego tłumy obserwowały kometę Halley’a. Niegdyś odgrywały też ważną historycznie rolę jako… główny punkt wypasu bydła, bez którego mieszkańcy Krakowa najpewniej pomarliby z głodu.

Kopiec Kościuszki i Błonia dziś

Okolice Kopca Kościuszki należą dzisiaj do najbardziej urokliwych miejsc na terenie całego Krakowa. Jak już zostało wspomniane, jest to częsty kierunek spacerowiczów, biegaczy oraz rowerzystów. Ci ostatni mają szczególny powód do radości, gdyż dobiegają końca prace nad domknięciem rowerowej pętli wokół Błoń. Teraz nikt (tj. spacerowicze, rolkarze, rowerzyści) nie będzie sobie wchodził czy też wjeżdżał w paradę!

Niestety sam Kopiec ma problemy – w wyniku zjawisk atmosferycznych postępuje zapadanie się jego konstrukcji. Aby ratować ten pomnik historii, ale i wspaniały punkt widokowy, powstała nawet inicjatywa „Ratujmy Kopiec”, która zbiera środki potrzebne do przeprowadzania niezbędnych prac. Więcej na temat inicjatywy można przeczytać na stronie Ratujmy Kopiec.

kopiec kościuszki

 

dolne t�o